NERV zacílí na prorůstová opatření země a konkurenceschopnost

Veřejné finance se podle odborníků z Národní ekonomická rada vlády stabilizují rychleji, než se čekalo, v příštím roce se tak budou ekonomové soustředit především na podporu růstu České republiky a konkurenceschopnost. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes představil premiér Petr Nečas spolu s členy NERV.

Někteří členové expertní skupiny NERV. Zleva: Michal Mejstřík, Jan Procházka, Tomáš Sedláček
30.8.2012 10:42   |  

Finální podoba prorůstových opatření by měla být hotová do měsíce. „V současné době je na pracovní úrovni,“ uvedl Nečas. V případě konkurenceschopnosti bude NERV působit jako auditor naplňování plánu, který vláda stanovila ve Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti.


Čtěte také:

Michl: Státní úřady nešetří a tak rostou daně

David Klimeš: Finanční ústava kulhá na jednu nohu


Člen NERV Michal Mejstřík poznamenal, že by Česká republika neměla spoléhat například pouze na prodej přes Německo, ale soustředit se také na přidanou hodnotu a koncového uživatele. Zprostředkovatel si totiž vždy vezme určitou provizi.

Během předešlého roku se NERV věnoval zejména dluhové krizi v eurozóně, novému rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020 či proexportní politice. „NERV vládě doporučil činit kroky ke stabilizaci eurozóny, je to v jednoznačném zájmu země,“ uvedl člen NERV a ekonom Vladimír Dlouhý. Cesta k tomu vede podle něj přes takzvané „domácí úkoly“. Například pokračovat ve zodpovědné fiskální politice.

„Chci zdůraznit velmi pozitivní roli NERV, která přináší podnětné náměty pro hospodářskou politiku státu,“ uvedl k práci poradního orgánu Nečas. Některé podněty vláda podle něj akceptuje, některé z politických důvodů podle něj přijmout nejde. „Jde o pravidelný dialog,“ sdělil.

Člen NERV Jiří Schwarz se zaměřil také na církevní restituce, které podle něj státu vynesou 28 miliard korun. Výnosy tak v dlouhodobém měřítku překonají výdaje. „Pro státní rozpočet jsou církevní restituce pozitivní,“ konstatoval. Církve podle Schwarze budou na rozdíl od státu z nemovitostí a pozemků platit daně. Stát navíc od roku 2043 nebude mít položku církve zahrnutou v rozpočtu a po roce 2055 už bude znamenat čistý příjem.

Autor: čap

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web