Nevrácené mince ČNB vynesly 157 milionů

3.6.2010 7:08   |  

Češi si schovali, vyhodili či ztratili stamiliony desetníků a dvacetníků, které už několik let neplatí. Centrální banka měnila tyto haléřové mince za platná platidla až do konce října loňského roku. Z oběhu se jich však řada nevrátila. ČNB ve výroční zprávě uvádí, že loni zaúčtovala jednorázový výnos z důvodu nevrácení části těchto mincí ve výši 157 milionů korun.

„Hodnota mincí, které se z oběhu nevrátí, se stává účetním příjmem banky,“ vysvětlil mluvčí ČNB Marek Petruš.

Hliníkovým desetihaléřům a dvacetihaléřům, které byly v oběhu od roku 1993, skončila platnost na konci října 2003. Ještě dalších šest let je bylo možné měnit, jeden rok v komerčních bankách, poté v ČNB. Desetníků bylo podle centrální banky v oběhu maximálně 721 milionů kusů, dvacetníků 541 milionů kusů.

Lidem, kteří si neplatné desetníky a dvacetníky nechali doma, se možná vyplatí je nevyhazovat a schovat je pro potomky, protože za pár desítek let o ně mohou mít zájem sběratelé. Například desetník z roku 1953 se na numismatických burzách prodává zhruba za deset korun, tedy za stonásobek nominální hodnoty mince, stoletý desetník dokonce za čtyřicet korun.

Pokud jde o vzácný druh mince, například kvůli malé ražební sérii či chybné ražbě, může se její cena časem vyšplhat do astronomických výšin. Například vzácný pětihaléř z roku 1924 se na aukci prodal za rekordních 253 tisíc korun. Pětihaléřové mince v Československu platily do dubna roku 1993. Před necelými dvěma lety skončila i platnost padesátihaléřů. ČNB je bude za platné mince měnit do konce srpna 2014.

Centrální banka loni vydala 122 milionů bankovek různých hodnot, za což zaplatila 248 milionů korun, a 150 milionů kusů mincí z obecného kovu a stříbrných a zlatých pamětních mincí v hodnotě 288 milionů korun. Vydala i dvě nové bankovky, pětisetkorunu a pětitisícikorunu s novými ochrannými prvky.

Pamětní mince ČNB prodává licencovaným prodejcům. Loni na prodeji zlatých a stříbrných mincí vydělala 96 milionů korun, vydala dvě nové zlaté a pět stříbrných mincí. Loni bylo v oběhu mincí a bankovek za 387 miliard korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web