Nezaměstnanost v lednu překročila devět procent

aktualizováno Ukončování pracovních poměrů na přelomu roku a ústup sezónních prací kvůli mrazivému počasí – to jsou podle analytiků dva hlavní důvody lednového nárůstu míry nezaměstnanosti z prosincových 8,6 procenta na 9,1 procenta. Personální agentury a pracovní portály připouštějí, že část firem se také bojí nabírat kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám. Na některé pozice je ale pro firmy paradoxně dokonce obtížné najít vhodného zaměstnance.

 ilustrační foto
8.2.2012 13:47   |  

„Pro první měsíc v roce je typický nárůst počtu nezaměstnaných, kterým skončil pracovní poměr na konci roku. Jde tedy o sezónní výkyv, za kterým stojí časově omezené úvazky ve službách a stavebnictví a u zaměstnavatelů pak i rostoucí obliba pracovních poměrů na dobu určitou. Svoji roli tentokrát sehrává i očekávaný útlum ekonomiky, na který některé firmy v předstihu reagují propouštěním,“ komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Za výraznějším skokem v nezaměstnanosti tentokrát stojí podle Michala Kozuba z Home Creditu i pozdější mrazy, které přišly právě až v lednu. „Díky příznivým teplotám ještě na začátku roku mohly probíhat některé sezónní práce. Propad teplot až o dvě desítky pod bod mrazu je ale nadobro zastavil až do jara, a tak někteří lidé zamířili na úřady práce,“ podotkl Kozub.


Čtěte také: Příjmy ve firmách rostly, ve státním sektoru klesaly


Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 77 okresech. Největší nárůst byl v okrese Prachatice, a to 12,7 procenta. Nejvíc lidí bez práce je v okrese Jeseník - 17,8 procenta. Naopak nejméně v okrese Praha-východ, a to 3,4 procenta.

Podniky mají obavy, nábory ale nezamrzly

Podle průzkumu personální agentury Manpower mají letos firmy z nabírání nových zaměstnanců kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám obavy. „Dokud se opět neobjeví pozitivní zprávy o vývoji na trzích, zaměstnavatelé budou nadále omezovat nábory nových zaměstnanců,“ uvedl Jiří Halbrštát z Manpoweru.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank ale hodnotí aktuální čísla s mírným optimismem. „Podniková sféra zřejmě letos nečeká žádný katastrofický vývoj ekonomiky. Pokud má pravdu, možná jsme už dosáhli letošního vrcholu míry nezaměstnanosti, i když během února přibude na úřadech práce několik dalších tisíc klientů v důsledku extrémně chladného počasí,“ uvedl.

Dává mu za pravdu i Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portál Jobs.cz. Na něm v lednu počet inzerovaných míst stoupl meziročně o 11 procent.

Zájem je o obchodní zástupce a IT pracovníky

Jiří Halbrštát z Manpoweru zmínil paradox, že firmy sice omezují nábory a pečlivě zvažují vytvoření každého nového místa, ale na druhou stranu zoufale nemohou najít vhodné lidi na klíčové posty. „Vyhledat správné talenty bude přitom stále náročnější. Průzkumy v posledních dvou letech potvrdily, že i v době vysoké nezaměstnanosti a ekonomického poklesu mělo 30 procent firem potíže s vyhledáním správných zaměstnanců,“ vysvětlil Halbrštát.

I v lednu měli vyšší šanci získat práci obchodníci a IT odborníci. „U obchodu se jedná zejména o obchodní zástupce nebo account managery. V administrativě je nejvíce vyhledávanou dvojicí profesí již tradičně administrativní pracovník a asistentka. V IT oboru je pak jednoznačně nejhledanější specializací programátor,“ uvedl analytik společnosti LMC Ondřej Mysliveček.

Portál Profesia.cz registruje vyšší poptávku také v účetnictví. Největší meziroční nárůst v lednu zaznamenala Profesia u nabídek z oblasti bankovnictví, automobilového průmyslu, strojírenství a zákaznické podpory. Naopak největší pokles možností uplatnění je podle Manpoweru v zemědělství, kvůli rozpočtovým škrtům se pak snižují možnosti také ve státní správě

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web