Nízké ceny podniků a bankroty lákají kupce

3.11.2009 6:13   |  

Trh fúzí a akvizic letos na podzim po roce stagnace oživil. Důvodem je hlavně pokles cen firem. Kupci hledají levné příležitosti také v bankrotech, kde lze získat účasti ve firmách bez dluhů a skrytých rizik.

„Investor takto kupuje nemovitosti, technologii, pracovníky, zakázky a knowhow a je schopen lépe posoudit rizikovost a potenciál akvizice,“ vysvětluje partner poradenské firmy Redbaenk Michal Mišun.
Z insolvenčního řízení získaly nové majitele například části firem Sklárny Kavalier a Crystalex. „V obou případech kupovali privátní investoři, oboroví hráči závazné nabídky nepodali,“ řekl ředitel finančního poradenství Deloitte Dalibor Hlaváč. Letos už podle Creditreform zbankrotovalo 4,3 tisíce firem. Jestli počet prodejů podniků v insolvenci poroste, záleží podle poradců na stavu firem. „Pro majitele i věřitele je mnohem zajímavější prodávat běžící byznys něž rozprodávat majetek pod časovým tlakem po částech,“ dodal Hlaváč.

Celkově se ceny prodávaných firem výrazně snížily. Ohodnocení podniků kleslo zhruba o třicet procent, což je jednak dáno nedostatkem prostředků na financování a také vyšší rizikovou přirážkou. Finální hodnotu pak snižuje menší ziskovost podniků, takže realizované ceny mohou být i na polovině loňské hodnoty. Šéfka korporátních financí Tacomy Monika Marečková ale upozorňuje, že i přes obecný pokles cen mají někteří podnikatelé, kteří prodávají problémové firmy, nerealistické představy. „Málokterý majitel firmy v problémech si uvědomuje vážnost situace a tomu odpovídající cenu, kterou je kupující ochoten dát,“ říká. Současná situace na trhu podle Mišuna nahrává hlavně strategickým investorům, kteří mohou lehce konsolidovat celý trh. I na spekulacích s levnými nákupy se dá vydělat, nicméně zde už je určité riziko.

„Pro finanční investory bez specifického know-how je koupě problémových firem sázkou do loterie, neboť při nízké kupní ceně může být výnosnost excelentní, ale také existuje velké riziko, že daná firma se stane obětí krize a zbankrotuje,“ varuje Mičun. Nyní je totiž podle něj nadbytek kapacit téměř ve všech oborech. „Pokud nedojde k radikálnímu oživení světové ekonomiky, tak se kapacity budou redukovat, anebo nastane dlouhá doba velmi nízké ziskovosti, kdy přežívající firmy budou ochotny vyrábět za jakoukoliv cenu, pokud jim to umožní alespoň financovat fixní náklady,“ dodává Mičun.

Počet úpadků letos do října meziročně vzrostl o 71 procent

Celkový počet bankrotů v Česku se od ledna do října meziročně zvýšil o 71 procent na 7458 případů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Creditreform. Bankrot vyhlásily ve 4290 případech firmy, zbytek připadl na jednotlivce. Společnost Creditreform rovněž předpověděla, že v celém letošním roce počet bankrotů meziročně stoupne o 70 procent na devět tisíc případů. Z toho by mělo pět tisíc připadat na podniky.

České podniky byly zasaženy prudkým poklesem exportních zakázek v důsledku světové krize. Politici přitom podle agentury Reuters varují, že nejhorší dopady na podnikatelský sektor teprve přijdou. Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla nejvíce v novodobé historii země. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 5,5 procenta. Ve srovnání s prvním čtvrtletím však stoupl o 0,1 procenta.

Autor: Tereza Zavadilová, čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web