NKÚ: Hospodaření státu se loni zlepšilo, stále se ale plýtvá

6.3.2011 16:08   |  

Hospodaření státu se v některých oblastech loni zlepšilo. Úřady například lépe dohlížely na daň z přidané hodnoty při obchodních transakcích uvnitř EU, změnil se zákon o DPH v souladu s doporučeními Nejvyššího kontrolního úřadu a zvýšila se spolehlivost údajů o hospodaření některých ministerstev. Ve své výroční zprávě za loňský rok to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V jiných oblastech ale podle něj plýtvání přetrvává.

Za alarmující označil NKÚ například nedostatky zjištěné při zadávání veřejných zakázek. Investiční akce nebyly dostatečně připraveny a omezený vliv konkurenčního prostředí nevytvářel potřebný tlak na snížení cen.

Úřad již dříve opakovaně poukazoval na přetrvávající závažné nedostatky na ministerstvech dopravy a obrany, stav se ale v podstatě nezměnil. Například ministerstvo obrany při nákupu speciálních vozidel Land Rover MO nejprve ve studii oznámilo, že potřebuje „asi osm vozidel“. Ve výzvě k jednacímu řízení bez uveřejnění chtělo koupit již 20 automobilů a nakonec v zadávací dokumentaci kupovalo 45 aut. A místo původních 16 milionů potřebovalo 176 milionů korun.

V jiném případě ministerstvo obrany investovalo do opravy lázeňských domů 116 milionů korun a následně je jako nepotřebné nabídlo k odprodeji za 86 milionů korun. Nakonec je prodalo sice za 105 milionů korun, ale cena nepokryla ani vložené peníze, uvedl NKÚ.

NKÚ upozornil i na tzv. ekologický supertendr, tedy na zakázku na odstranění starých ekologických zátěží. Značná rizika tohoto tendru podle kontrolorů spočívají především v neznalosti rozsahu sanačních prací i v nedostatečném konkurenčním prostředí. Existuje nebezpečí, že stát nakonec zaplatí víc peněz, než je skutečně potřebné, uvádí zpráva.

Při kontrole hospodaření ministerstva dopravy dospěl úřad k závěru, že jeho účetní závěrka za rok 2008 neodpovídala realitě. Kontroloři našli nedostatky za téměř 20 miliard korun. Ministerstvo se bránilo tím, že jde pouze o účetní nepřesnosti, které nemohly způsobit žádné škody a jsou už napraveny. Naproti tomu ministerstva práce a zemědělství se podle NKÚ proti předchozím létům při sestavování účetních výkazů zlepšila.

Úřad loni zkontrolovat majetek a peníze v objemu téměř 125 miliard korun. Z toho 52 procent, představovaly investice a investiční programy. Zhruba pětinu peněz tvořily dotace nebo hospodaření s majetkem státu.

Autor: čtk, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web