Nová vlna průmyslových zón: sází se na dodavatele automobilek i e-shopy

Expanze průmyslových výrobců i bouřlivý rozvoj internetového nakupování svádí developery i města k vytváření nových průmyslových zón. Za poslední rok investoři požádali o posouzení vlivů stavby na životní prostředí u deseti takovýchto areálů. Z roku 2014 jsou v databázi EIA jen čtyři nové projekty.

Průmyslová zóna v Ostravě, ilustrační foto
7.1.2016 7:09   |  

V Česku je nyní 368 průmyslových zón, jež jsou podle agentury CzechInvest z 81 procent zaplněny. Zvláště atraktivní je pro investory tradičně okolí Prahy, Brna a Plzně. „Nicméně z důvodu stále více omezené dostupnosti pozemků pro novou výstavbu, která zde panuje, by se měl zájem častěji přesouvat i do lokalit vzdálenějších od těchto měst,“ komentoval situaci Jakub Holec, ředitel poradenské společnosti 108 Agency.

Do popředí se dostávají lokality u německých hranic. „Největší poptávku budou dál vytvářet společnosti navázané na západní trhy, především na Německo,“ uvedl Milan Kratina, šéf představenstva developerské firmy Accolade. Staví zóny například v Chebu, Aši nebo v Ostrově u Stříbra. Prim v poptávce podle něj hrají internetoví obchodníci a výrobní podniky.

Například investor do průmyslových pozemků Lettenmayer již začal připravovat další fázi rozvoje skladového komplexu v Jirnech u dálnice D11. „Do popředí zájmu se dostávají rovněž dříve zatracované lokality severně a severovýchodně od Prahy,“ dodal Holec ze 108 Agency.


Přečtěte si: Do kolínské průmyslové zóny míří další firma: japonská Tsubaki


Boj lze očekávat rovněž o poslední volné pozemky u dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Tamní radnice již nejsou příliš svolné ke změně územních plánů ve prospěch průmyslu. Soukromý investor tam začal chystat zónu ve Vystrkově u Humpolce. „Je to v souladu s naším územním plánem a mohlo by to mít vliv na zaměstnanost,“ řekl již dříve České tiskové kanceláři starosta Vystrkova.

S napojením nové průmyslové zóny na D1 počítá také radnice Třebíče. Pro chystaný areál vykoupí osm hektarů pozemků.
Město už o podpoře záměru jedná se státní agenturou CzechInvest.

Byrokratické překážky

Budovatelský optimismus však chladí konzultanti z globální společnost TMF Group. Navzdory dobré poloze a rostoucí ekonomice čelí zahraniční investoři řadě důvodů, proč se nakonec Česku vyhnout. Od byrokratických překážek pro začínající firmy přes komplikované stavební předpisy a nerozvinutou ochranu investorů až po vysoké náklady na vymáhání smluvních závazků a hubené výtěžky z konkurzů zkrachovanců.

Dlouhodobě se strategického investora nedaří přitáhnout například velké průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku. Spolu s ostravským Mošnovem a mosteckou zónou Joseph ji proto vláda zařadila mezi lokality, v nichž investoři mohou čerpat vyšší pobídky než jinde.


Čtěte také:

Premiér podpořil vznik průmyslové zóny v Bochoři na Přerovsku

Průmyslová zóna Barbora vznikne, Babiš nenašel podporu pro její zrušení

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Soukromá pražská ozařovací klinika slaví další krok k ekonomické stabilizaci. Pět dní poté, co Protonové centrum (PTC) uzavřelo standardní smlouvu se Všeobecnou zdravotní… více

Mobilní web