Obchodní zástupci, řidiči, uklízečky. Pozice, které firmy těžko obsazují

14.6.2011 14:31   |  

Více než pětina českých zaměstnavatelů má letos problémy s obsazováním svých pracovních míst, což je o tři procenta více, než v loňském roce. Mezi top 10 nejhůře obsaditelných pozic patří například obchodní zástupci, řidiči či hospodyně. Vyplývá to z výzkumu společnosti Manpower. Studie také ukázala, že tuzemské podniky plánují ve třetím čtvrtletí letošního roku více zaměstnanců nabírat, než propouštět. Nejoptimističtěji se vyvíjí situace ve zpracovatelském průmyslu.

Průzkum top 10 nejhůře obsaditelných pozic má oproti loňsku jedno velké překvapení. Loni se na prvním místě držela pozice řemeslníka, která se letos v desítce neumístila vůbec. Místo toho jí nahradila pozice obchodního zástupce. „To, že se letos pozice řemeslníka v top 10 neobjevila značí to, že zaměstnavatelé rezignovali. Přijmou i uchazeče, který tolik neodpovídá přesně profilu a sami si ho zaškolí,“ řekla ředitelka Manpower pro ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

To, že se na první příčce letos objevila pozice obchodního zástupce zase značí fakt, že s rostoucí ekonomikou je těžší a těžší prodávat. „Klienti jsou náročnější, zboží si vybírají a porovnávají jej s konkurencí,“ dodala Rezlerová.

Top 10 nejhůře obsaditelných pozic

Top 10 nejhůře obsaditelných pozic 2011 Top 10 nejhůře obsaditelných pozic 2010
Obchodní zástupce Řemeslník
Řidič Obchodní zástupce
Uklízečka/hospodyně Šéfkuchař/kuchař
Projektant/konstruktér Lékař/neošetřující personál
Lékař/neošetřující personál Řidič
IT manažer/projektový manažer IT pracovník
IT pracovník Pracovníci v zákaznickém servisu
Ošetřovatelé/pomocná zdravotní síla Recepční
Učitel Administrativní pracovník
Technik Manažer

Čtěte také: Nezaměstnanost spadla na 8,2 procenta, nejníže od června 2009


V polovině žebříčku nejhůře obsaditelných pozic se nachází i IT manažeři, projektoví manažeři a IT pracovníci. Přesto, že z technických středních a vysokých škol přichází na pracovní trh ročně stovky absolventů, stále je to pro potřeby trhu málo. Jedna velká vývojářská firma může totiž „spolknout“ i tři tisíce IT odborníků, proto je logické, že počet absolventů nemůže nikdy pokrýt poptávku.

Čeští zaměstnavatelé dávají při obsazování pozic přednost „hard skills“

Průzkum se také zabýval tím, jaké jsou nejčastější důvody pro obtížné obsazování pracovních pozic. Ukázalo se, že čeští zaměstnavatelé kladou větší důraz na „hard skills“, tedy na vlastnosti získané například vzděláním. Více než polovina zaměstnavatelů totiž uvedla, že uchazeči nemají dostatečné znalosti oboru, nebo dostatečné vzdělání. Na druhém místě se umístila problematika nedostatku zkušeností a následující příčka patří nedostatku dalších tvrdých znalostí.

Nejčastější důvody pro obtížné odsazování pracovních pozic

Pokud není firma schopna dlouho obsadit svá pracovní místa, musí na to zareagovat a změnit přijímací postupy. Čtvrtina zaměstnavatelů tak změní strategii náboru a inzerce, dalších 15 procent firem poskytne svým stávajícím zaměstnancům školení a poskytne jim další rozvoj a jedna desetina radši zaměstná méně zkušené pracovníky, které si bude moci sama vychovat a vyškolit.

Změna strategie

Více firem chce nabírat zaměstnance, než je propouštět

Co se týká vývoje v druhé polovině roku, průzkum naznačil rostoucí oprimismus firem. Tuzemské podniky totiž chtějí pro toto období více zaměstnanců nabírat, než propouštět. Nejoptimističtěji se vyvíjí situace ve zpracovatelském průmyslu, těžbě nerostných surovin, zemědělství a rybolovu. Naopak zaměstnavatelé v odvětvích státní správy, zdravotnictví, vzdělání a kultury očekávají snižování pracovních sil.

Zatímco šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení pracovních sil a 90 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí plus tři procenta. V předchozím čtvrtletí i před rokem byl index plus čtyři procenta. „Zůstáváme na optimistické vlně. Manpower Index trhu práce ukazuje na rostoucí optimismus zaměstnavatelů, což je dobrá zpráva pro ekonomiku jako celek,“ uzavřela Rezlerová.

Autor: Kristina Blümelová, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web