Obyvatelé Česka budou stejně bohatí jako dnes Němci za 40 let

Domácnosti po světě bohatnou rychleji, než roste globální ekonomika. Velmi se ale liší rychlost, jakou finanční aktiva domácností v jednotlivých částech světa nabobtnávají. Vyplývá to ze studie Global Wealth Report 2014 společnosti The Boston Consulting Group (BCG).

 ilustrační foto
15.4.2015 7:19   |  

Výsledky Česka zůstávají podprůměrné. Za posledních pět let aktiva domácností, kterými se myslí hotovost, depozita, podílové fondy, obchodované akcie a dluhopisy, životní a penzijní pojištění, rostla v průměru o šest procent ročně na loňských 196 miliard dolarů, zhruba pět bilionů korun.

„Pokud by ekonomika rostla v průměru jako dosud a Češi by zhodnocovali své finanční jmění o čtyři procenta ročně, pak by dosáhli současné úrovně bohatství německých domácností v roce 2055,“ říká Vít Pumprla, manažer pražské kanceláře BCG, který se zaměřuje na finanční instituce.

5 % nejbohatších Čechů vlastní 45 procent soukromého finančního jmění v zemi. Česko je rovnostářský stát

Po celém světě byl růst ve stejném období osmiprocentní. V Asii pak dokonce jedenáctiprocentní. „Hlavní důvod vidíme v nižších tempech růstu českého HDP a také relativně nižším podílu jmění českých domácností v akciích. Češi dávají přednost ukládání peněz v bankách, kterým důvěřují. Jde jim hlavně o to, aby neutrpěli ztráty,“ vysvětluje Pumprla.

Česko vychází ze studie také jako jeden z nejrovnostářštějších států. Pět procent nejbohatších Čechů vlastní 45 procent soukromého finančního jmění v zemi, kdežto v Polsku je to 48, na Slovensku 49, v Německu 52 a v USA dokonce 77 procent.


Čtěte také:

Česko si za 10 let v EU polepšilo. HDP na obyvatele vzrostl o pětinu

Ekonomika eurozóny rostla nečekaně rychle, oživilo hlavně Německo

Růst HDP už nezvedá spotřebu elektřiny

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Akcie hlavních britských podniků smazaly ztráty z brexitu

Akcie hlavních britských podniků smazaly ztráty z brexitu

Akciové trhy v kontinentální Evropě i v Británii dnes pokračovaly v růstu. K jejich zotavování z hlubokého dvoudenního propadu vyvolaného šokem z rozhodnutí Británie odejít z… více

Komerční prezentace
Mobilní web