OECD: z výdělků Čechům příliš nezbude

18.5.2011 7:51   |  

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uveřejnila nelichotivou zprávu, jak český stát zatěžuje odvody tuzemské výdělky. Ze zprávy Taxing Wages Report vyplývá, že skoro ve všech modelových rodinách si český stát bere z našich mezd více, než je průměr vyspělého světa.

Za posledních 11 let sice daňové a odvodové zatížení práce mírně kleslo, přesto ale takzvaný průměrný daňový klín (ten se počítá z daně z příjmů a odvodů minus peněžních transferů jako procento celkové ceny práce) je o více než čtyři procenta vyšší, než je běžné v zemích OECD pro většinu typů rodin.

Pouze v jedné kategorii zůstane české domácnosti více než na Západě: „Jedinou výjimkou je pár s pouze jedním vydělávajícím, dvěma dětmi a průměrným příjmem, jejichž daňový klín je 21,2 procenta celkové ceny práce. To je 3,6 procentního bodu pod průměrem OECD.“


Čtěte také: Ekonomika G7 poroste pomaleji, uvádí zlepšená prognóza OECD


Jinak se ale v Česku platí státu více. Bohatý jednotlivec s 167 procenty průměrného příjmu platí v průměru v zemích OECD méně než 40 procent, v Česku je to o pět bodů více. Dramatický je rozdíl u průměrně vydělávajícího jednotlivce, který odvádí skoro o osm procentních bodů ze své práce více, než je na Západě běžné. Ze zprávy OECD také vyplývá, že mezi lety 2009 a 2010 všem typům domácností zůstalo v kapse méně z vydělaných peněz.

Tato statistika se ale bude brzo zase nejspíše měnit. Ministerstvo financí chystá novelizovat zákon o dani z příjmu k počátku roku 2013. Ministerstvo zruší koncept superhrubé mzdy, nová sazba by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou jako dosud, ale formou daně z objemu mezd ve výši 32 procent. Kolik si ale stát nakonec opravdu vezme z našich příjmů, bude ale jasné až podle nových pravidel nejrůznějších daňových výjimek.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web