OECD: z výdělků Čechům příliš nezbude

18.5.2011 7:51   |  

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uveřejnila nelichotivou zprávu, jak český stát zatěžuje odvody tuzemské výdělky. Ze zprávy Taxing Wages Report vyplývá, že skoro ve všech modelových rodinách si český stát bere z našich mezd více, než je průměr vyspělého světa.

Za posledních 11 let sice daňové a odvodové zatížení práce mírně kleslo, přesto ale takzvaný průměrný daňový klín (ten se počítá z daně z příjmů a odvodů minus peněžních transferů jako procento celkové ceny práce) je o více než čtyři procenta vyšší, než je běžné v zemích OECD pro většinu typů rodin.

Pouze v jedné kategorii zůstane české domácnosti více než na Západě: „Jedinou výjimkou je pár s pouze jedním vydělávajícím, dvěma dětmi a průměrným příjmem, jejichž daňový klín je 21,2 procenta celkové ceny práce. To je 3,6 procentního bodu pod průměrem OECD.“


Čtěte také: Ekonomika G7 poroste pomaleji, uvádí zlepšená prognóza OECD


Jinak se ale v Česku platí státu více. Bohatý jednotlivec s 167 procenty průměrného příjmu platí v průměru v zemích OECD méně než 40 procent, v Česku je to o pět bodů více. Dramatický je rozdíl u průměrně vydělávajícího jednotlivce, který odvádí skoro o osm procentních bodů ze své práce více, než je na Západě běžné. Ze zprávy OECD také vyplývá, že mezi lety 2009 a 2010 všem typům domácností zůstalo v kapse méně z vydělaných peněz.

Tato statistika se ale bude brzo zase nejspíše měnit. Ministerstvo financí chystá novelizovat zákon o dani z příjmu k počátku roku 2013. Ministerstvo zruší koncept superhrubé mzdy, nová sazba by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou jako dosud, ale formou daně z objemu mezd ve výši 32 procent. Kolik si ale stát nakonec opravdu vezme z našich příjmů, bude ale jasné až podle nových pravidel nejrůznějších daňových výjimek.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web