Opatření proti únikům zvýší výběr DPH o 14 miliard, věří ministerstvo

Připravovaná opatření k omezení daňových úniků by v příštím roce měla přinést na dani z přidané hodnoty (DPH) 13,8 miliardy korun navíc. Vyplývá to z konvergenčního programu ministerstva financí (MF). Finanční úřady vybraly loni na DPH 322,9 miliardy korun, meziročně o zhruba 14 miliard korun více.

 ilustrační foto
4.5.2015 16:05   |  

„V roce 2016, tedy v prvním roce fungování dvou klíčových opatření v boji s daňovými úniky, očekáváme zvýšení výběru daně z přidané hodnoty o 10 miliard korun v důsledku zavedení povinnosti kontrolního hlášení a o zhruba 3,8 miliardy korun díky institutu elektronické evidence tržeb,“ uvedlo ministerstvo v materiálu. V roce 2017 by pak obě opatření měla přinést 4,2 miliardy korun.

MF v materiálu rovněž uvedlo, že v daňové oblasti od příštího roku dojde ve srovnání se současnou situací k navýšení daňové slevy na druhé dítě o 1200 korun ročně a na třetí a další dítě o 3600 korun ročně.

Evidence tržeb by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. MF stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému.

Konvergenční program, což je základní dokument země pro přijetá eura, počítá s poklesem deficitu veřejných financí z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018. Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,7 procenta. V příštím roce její růst zpomalí na 2,5 procenta. V letech 2017 a 2018 by měla česká ekonomika růst o 2,3 procenta.


Čtěte také:

Rozpočet se letos poprvé propadl do schodku. Kvůli růstu výdajů

Babiš trvá na deficitu rozpočtu 70 miliard. Úřady prý nechtějí šetřit

Elektronická evidence tržeb nabírá skluz

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web