Pandury pro Afghánistán budou dražší

23.2.2010 7:10   |  

Cena obrněných transportérů Pandur, které více než za 14 miliard koupila česká armáda, minimálně o miliony a možná až desítky milionů korun ještě vzroste. Pro misi v Afghánistánu je bude nutné vybavit zvýšenou ochranou proti granátům i některými elektronickými systémy.

„Určité dodatečné úpravy se tam dělat budou,“ potvrdil včera deníku E15 náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podrobnosti však nesdělil.

Na začátku třetího čtvrtletí budou podle Picka nasazeny v blízkovýchodní zemi čtyři obrněnce a další tři pak zřejmě v Kosovu. „Ještě před vlastním nasazením je čeká taková úprava, aby vojákům v podmínkách Afghánistánu co nejlépe vyhovovaly,“ upřesnila mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová. Dodala, že transportéry budou vybaveny například rušičkami dálkově odpalovaných výbušných zařízení a doplněny o takzvané modulární pancéřování, aby bylo dosaženo co nejlepší ochrany zejména proti ručním protitankovým granátům.

Cenu za dodatečné úpravy mluvčí neprozradila. Podle důvěryhodného zdroje blízkého generálnímu štábu může dosáhnout až několika desítek milionů v případě, že by se postupně dovybavily všechny objednané pandury. „Nelze vyloučit, že bude třeba uhradit i výjimku ze smlouvy s rakousko-americkou zbrojovkou Steyr. A je také otázka, jak to bude se zárukou výrobce,“ uvedl nejmenovaný důstojník.

V souvislosti s kauzou údajné korupce kolem nákupu pandurů českou armádou se znovu objevilo cenové srovnání s podobným nákupem v Portugalsku. Některé noviny napsaly, že zatímco každý český pandur stojí 134 milionů, portugalský je o dvě třetiny levnější. Česko zaplatí za 107 transportérů 14,4 miliardy, Portugalsko více než za trojnásobně vyšší množství v přepočtu 10,7 miliardy. Podle ministerstva však toto srovnání kulhá na obě nohy, protože rovných 99 pandurů bude vybaveno velkým věžovým kompletem s 30milimetrovým kanonem. „Tento zbraňový a softwarový komplet tvoří 40 procent ceny vozidla,“ uvedl šéf sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Portugalci podle něho osadili touto zbraňovou stanicí jen 32 transportérů z celkových 260. Cenové srovnání je chybné i v tom, že u Portugalska není započítána dvacetiprocentní DPH. „Portugalský projekt kromě toho nezahrnuje logistickou podporu, která v případě Česka tvoří 15 procent hodnoty kontraktu,“ dodal Staněk.

Česká armáda loni na podzim obdržela prvních 17 pandurů, zbylých 90 má být vyrobeno do tří let. České firmy mají v této souvislosti získat zakázky více než za 18 miliard. Podle dřívějšího vyjádření velitele 4. brigády rychlého nasazení Ladislava Junga budou muset vojáci na nových vozidlech šest až sedm měsíců intenzivně cvičit, aby se je naučili ovládat.

Premiér: Transportéry musí být prioritou

Prověření údajné úplatkářské aféry kolem nákupu obrněných transportérů Pandur musí být prioritou jak pro nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, tak pro policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Včera to po schůzce s oběma zástupci orgánů činných v trestním řízení řekl premiér Jan Fischer. „O výsledcích takové prověrky by měli informovat nejen mě, ale i veřejnost v obvyklé době,“ řekl bez upřesnění premiér.

Na rychlé vyšetření případu už v pátek u Fischera apeloval šéf ČSSD Jiří Paroubek. „Musí to být rychle vyšetřeno stylem padni komu padni,“ prohlásil. Paroubek dodal, že Vesecká a Martinů mají sestavit speciální vyšetřovací týmy, které začnou v úzké koordinaci celou záležitost řešit. Podle předsedy sociální demokracie musejí být první výsledky na stole do května, tedy ještě před volbami do sněmovny.

Ve Strakově akademii včera obsáhle informoval Fischera i vládu o okolnostech uzavření smlouvy na nákup dohromady 107 pandurů za 14,4 miliardy korun i ministr obrany Martin Barták.

O jméně Bartáka, který jako první náměstek tehdejší ministryně Vlasty Parkanové loni v březnu podepsal už definitivní smlouvu s rakouskoamerickou zbrojovkou Steyr, se zmínili její bývalí manažeři Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik jako o jednom z mužů, na „které je potřeba se v této věci obracet“. Společně s Bartákem jmenovali ještě bývalého premiéra Stanislava Grosse a exministra obrany Karla Kühnla. „Nijak jsem se neangažoval, abych byl jako první náměstek vyjednáním o změně smlouvy pověřen. A vždy jsem jednal jen se zástupci majitele Steyru, tedy americkou společností General Dynamics,“ zdůraznil Barták s tím, že Habitzla ani Jedlaucnika nikdy neviděl. „První z nich odešel ze Steyru v roce 2003, druhý v roce 2007. Bylo to měsíc předtím, než jsem byl pověřen jednáním,“ dodal ministr. Podle Bartáka je za celou aférou snaha ho poškodit. Zároveň naznačil, že si bývalí manažeři Steyru mohli chtít svými výroky, které natočil skrytou kamerou deník Dnes přivydělat.

Barták dále zdůraznil, že redukcí původní smlouvy ze 199 na 107 pandurů minulá vláda Mirka Topolánka ušetřila státu devět miliard korun. Vyjednáváním se podle Bartáka zároveň podařilo odvrátit hrozbu mezinárodní arbitráže, kde prý Česko mohlo přijít až o 30 miliard. „Zároveň jsou ve výzbroji vozidla, která ochrání životy českých vojáků v zahraničních misích,“ uzavřel šéf rezortu obrany.

Ke kauze pandury se včera vyjádřil i bývalý šéf ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar. Podle Paroubka to má být právě on, koho měli bývalí manažeři Steyru na mysli, když hovořili o „vycházející hvězdě v sociální demokracii a pražském místostarostovi“. Kožnar řekl, že spolu s lobbistou Janem Vlčkem jednali se zástupci zbrojovky asi jen měsíc v roce 2003. Předmětem schůzek měl být vznik společného podniku na výrobu obrněných transportérů. Tvrzení Habitzla a Jedlaucnika o korupci lze podle Kožnara pokládat za špatný vtip nebo pokus o podvod, který může zdiskreditovat českou obchodní a politickou scénu. Kožnar se po vypuknutí aféry sám ozval jako člověk, který s Rakušany vyjednával před sedmi lety.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web