Poctivost se nevyplácí, myslí si české firmy

24.5.2011 13:05   |  

Pouze 37 procent českých manažerů a zaměstnanců firem si myslí, že dobrá pověst je pro jejich společnost z obchodního hlediska výhodou. Je to o hodně méně, než je evropský průměr, kde etické chování firmy považují za výhodné dvě třetiny respondentů. Průzkum společnosti Ernst & Young také zjistil, že zaměstnanci necítí od vedení dostatečný tlak na dodržování etických norem.

Nejsme si jistí, že se vedení firmy chová eticky a necítíme důraz na dodržování interního protikorupčního kodexu – to zmiňují zaměstnanci tuzemských firem výrazně častěji proti evropskému průměru. Alarmující je ale hlavně fakt, že je v Česku daleko silněji zakořeněný pocit, že poctivost v podnikání se z obchodního hlediska nevyplácí.

„Tento výsledek je smutným vysvědčením o stavu hospodářské soutěže v České republice. Poukazuje na možnou neefektivní alokaci zdrojů v české ekonomice,“ komentoval to Tomáš Kafka z Ernst & Young ČR.

Z průzkumu vyplynulo, že nastavení norem etického chování i jejich praktické prosazování je podle zaměstnanců úkolem vedení firmy. Více než tři čtvrtiny respondentů si myslí, že orgány společnosti by za podvody a korupci měly nést osobní zodpovědnost.

„Management není pro podřízené dobrým příkladem. Třetina oslovených českých respondentů nevěří, že management jedná čestně a poctivě. Není se čemu divit, pouze 18 procent respondentů z řad managementu odmítá neetické jednání jako prostředek ke splnění finančních cílů,“ dodal Tomáš Kafka.

Zdroj: Ernst & Young

Sílící frustrace zaměstnanců

Mezi zaměstnanci firem v celé Evropě sílí volání po přísnějším dohledu ze strany regulačních orgánů - 77 procent Evropanů si myslí, že by pro omezení rizika podvodu a korupce měly dělat víc. Nejvyšší čísla jsou v zemích nejvíce zasažených nedávnou hospodářskou krizí – třeba v Řecku, Portugalsku nebo Irsku.

V Česku je hlas po silnější regulaci taky silný. V současnosti si pouze 6 procent respondentů myslí, že státní orgány korupci potírají efektivně. Celá polovina míní, že je korupce příliš rozšířená na to, aby bylo možné ji účinně potírat, jen o trochu méně odpovídajících vidí problém v tom, že regulační orgány nemají potřebné kompetence.


Čtěte také:

Podnikatele v Česku dál tíží korupce

The Economist: metlou postkomunistické Evropy se stala korupce


Klasické úplatky ustupují

Téměř 80 % procent tuzemských respondentů průzkumu si myslí, že je korupce v Česku rozšířená. Mění se ale vnímání toho, kde jsou hranice neetického chování. V porovnání s Evropou jsou čeští manažeři v daleko větším počtu přesvědčení o tom, že v zájmu získání zakázky jsou ospravedlnitelné tzv. nadstandardní náklady na reprezentaci.

Pod to spadají protislužby partnerům – například dotování drahých výletů do zahraničí, golfových pobytů, reprezentativních akcí v hotelových rezortech, upřesnil Tomáš Kafka. Za přípustné je považuje 41 procent českých manažerů (evropský průměr je 17 procent) a zdá se, že tento systém zvýhodňování pozice firmy roste v porovnání s klasickými úplatky.

Průzkum společnosti Ernst & Young proběhl v lednu a únoru 2011 mezi 2 365 respondenty z 25 evropských zemí. Za Česko se účastnilo 101 společností.

Autor: Ondřej Vrba

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web