Poctivost se nevyplácí, myslí si české firmy

24.5.2011 13:05   |  

Pouze 37 procent českých manažerů a zaměstnanců firem si myslí, že dobrá pověst je pro jejich společnost z obchodního hlediska výhodou. Je to o hodně méně, než je evropský průměr, kde etické chování firmy považují za výhodné dvě třetiny respondentů. Průzkum společnosti Ernst & Young také zjistil, že zaměstnanci necítí od vedení dostatečný tlak na dodržování etických norem.

Nejsme si jistí, že se vedení firmy chová eticky a necítíme důraz na dodržování interního protikorupčního kodexu – to zmiňují zaměstnanci tuzemských firem výrazně častěji proti evropskému průměru. Alarmující je ale hlavně fakt, že je v Česku daleko silněji zakořeněný pocit, že poctivost v podnikání se z obchodního hlediska nevyplácí.

„Tento výsledek je smutným vysvědčením o stavu hospodářské soutěže v České republice. Poukazuje na možnou neefektivní alokaci zdrojů v české ekonomice,“ komentoval to Tomáš Kafka z Ernst & Young ČR.

Z průzkumu vyplynulo, že nastavení norem etického chování i jejich praktické prosazování je podle zaměstnanců úkolem vedení firmy. Více než tři čtvrtiny respondentů si myslí, že orgány společnosti by za podvody a korupci měly nést osobní zodpovědnost.

„Management není pro podřízené dobrým příkladem. Třetina oslovených českých respondentů nevěří, že management jedná čestně a poctivě. Není se čemu divit, pouze 18 procent respondentů z řad managementu odmítá neetické jednání jako prostředek ke splnění finančních cílů,“ dodal Tomáš Kafka.

Zdroj: Ernst & Young

Sílící frustrace zaměstnanců

Mezi zaměstnanci firem v celé Evropě sílí volání po přísnějším dohledu ze strany regulačních orgánů - 77 procent Evropanů si myslí, že by pro omezení rizika podvodu a korupce měly dělat víc. Nejvyšší čísla jsou v zemích nejvíce zasažených nedávnou hospodářskou krizí – třeba v Řecku, Portugalsku nebo Irsku.

V Česku je hlas po silnější regulaci taky silný. V současnosti si pouze 6 procent respondentů myslí, že státní orgány korupci potírají efektivně. Celá polovina míní, že je korupce příliš rozšířená na to, aby bylo možné ji účinně potírat, jen o trochu méně odpovídajících vidí problém v tom, že regulační orgány nemají potřebné kompetence.


Čtěte také:

Podnikatele v Česku dál tíží korupce

The Economist: metlou postkomunistické Evropy se stala korupce


Klasické úplatky ustupují

Téměř 80 % procent tuzemských respondentů průzkumu si myslí, že je korupce v Česku rozšířená. Mění se ale vnímání toho, kde jsou hranice neetického chování. V porovnání s Evropou jsou čeští manažeři v daleko větším počtu přesvědčení o tom, že v zájmu získání zakázky jsou ospravedlnitelné tzv. nadstandardní náklady na reprezentaci.

Pod to spadají protislužby partnerům – například dotování drahých výletů do zahraničí, golfových pobytů, reprezentativních akcí v hotelových rezortech, upřesnil Tomáš Kafka. Za přípustné je považuje 41 procent českých manažerů (evropský průměr je 17 procent) a zdá se, že tento systém zvýhodňování pozice firmy roste v porovnání s klasickými úplatky.

Průzkum společnosti Ernst & Young proběhl v lednu a únoru 2011 mezi 2 365 respondenty z 25 evropských zemí. Za Česko se účastnilo 101 společností.

Autor: Ondřej Vrba

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web