Kalousek: Sjednocení sazby DPH navýší inflaci o 3 až 3,5 procenta

20.2.2011 15:04   |  

Plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procentech způsobí skokové zvýšení meziroční míry inflace o 3 až 3,5 procenta. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Zatím všechny analýzy potvrzují, že ten krok by měl zvýšit meziroční míru inflace na 3 až 3,5 procenta. Ale to zvýšení by bylo pouze jednorázové, v dalších letech už by se neopakovalo. V minulosti jsme tady měli už daleko větší nárazy a nezpůsobilo to žádné výraznější problémy,“ zdůraznil Kalousek. Podle něj se navýší měsíční výdaje čtyřčlenné rodině zhruba o pět set korun.

„Ovšem sleva na dani na jedno dítě se zvýší o tři tisíce korun ročně, pro rodinu se tak nic nezmění. Pouze přenášíme zátěž z přímých daní na nepřímé, což je podle nás správný krok,“ vysvětlil v pořadu Kalousek.


Čtěte také: Jednotná DPH zvýší výdaje o 300 korun měsíčně


Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil přišel pak s odhadem ještě vyšším. „Navýšení inflace podle našich propočtů bude dělat kolem čtyř procent nad stanovenou inflaci, která je dnes odhadovaná,“ řekl Zavadil. U důchodců, dle jejich spotřebitelského koše, by podle něj měla inflace vzrůst ještě o jeden procentní bod více. Celkem by tak po zavedení jednotné sazby DPH mohla meziroční míra inflace v České republice dle výpočtů ČMKOS dosáhnout více než šesti procent.

„Je nutné si uvědomit, že aktuálně se v desetiprocentní sazbě DPH nepohybují pouze potraviny. Jedná se i o teplo, vodu, dopravu, nebo zdravotnické pomůcky,“ upozornil v této souvislosti Zavadil.

Na otázku Václava Moravce, proč není v nižší sazbě DPH například také ovoce, když je tam zelenina, pak Kalousek odpověděl: „Já jsem zoufale bojoval, aby ta sazba byla jenom jedna a aby ten cenový pohyb byl kompenzován důchodcům a sociálně slabším rodinám s dětmi,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Navržený systém podle něj nedává logiku ani ekonomickou, ani sociální. Je to však podle něj nutné z politického hlediska.

Autor: mediafax, čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU

Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Slovinska a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když je jeho návštěva označovaná jako… více

Mobilní web