Kalousek: Sjednocení sazby DPH navýší inflaci o 3 až 3,5 procenta

20.2.2011 15:04   |  

Plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procentech způsobí skokové zvýšení meziroční míry inflace o 3 až 3,5 procenta. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Zatím všechny analýzy potvrzují, že ten krok by měl zvýšit meziroční míru inflace na 3 až 3,5 procenta. Ale to zvýšení by bylo pouze jednorázové, v dalších letech už by se neopakovalo. V minulosti jsme tady měli už daleko větší nárazy a nezpůsobilo to žádné výraznější problémy,“ zdůraznil Kalousek. Podle něj se navýší měsíční výdaje čtyřčlenné rodině zhruba o pět set korun.

„Ovšem sleva na dani na jedno dítě se zvýší o tři tisíce korun ročně, pro rodinu se tak nic nezmění. Pouze přenášíme zátěž z přímých daní na nepřímé, což je podle nás správný krok,“ vysvětlil v pořadu Kalousek.


Čtěte také: Jednotná DPH zvýší výdaje o 300 korun měsíčně


Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil přišel pak s odhadem ještě vyšším. „Navýšení inflace podle našich propočtů bude dělat kolem čtyř procent nad stanovenou inflaci, která je dnes odhadovaná,“ řekl Zavadil. U důchodců, dle jejich spotřebitelského koše, by podle něj měla inflace vzrůst ještě o jeden procentní bod více. Celkem by tak po zavedení jednotné sazby DPH mohla meziroční míra inflace v České republice dle výpočtů ČMKOS dosáhnout více než šesti procent.

„Je nutné si uvědomit, že aktuálně se v desetiprocentní sazbě DPH nepohybují pouze potraviny. Jedná se i o teplo, vodu, dopravu, nebo zdravotnické pomůcky,“ upozornil v této souvislosti Zavadil.

Na otázku Václava Moravce, proč není v nižší sazbě DPH například také ovoce, když je tam zelenina, pak Kalousek odpověděl: „Já jsem zoufale bojoval, aby ta sazba byla jenom jedna a aby ten cenový pohyb byl kompenzován důchodcům a sociálně slabším rodinám s dětmi,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Navržený systém podle něj nedává logiku ani ekonomickou, ani sociální. Je to však podle něj nutné z politického hlediska.

Autor: mediafax, čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web