Podle většiny Čechů je sociální zabezpečení starostí státu | E15.cz

Podle většiny Čechů je sociální zabezpečení starostí státu

Podle většiny Čechů je sociální zabezpečení starostí státu
Ubytovna
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Tři pětiny Čechů jsou přesvědčeny, že sociální zabezpečení má zajišťovat stát. Zhruba polovina populace přitom současnou úroveň zabezpečení ze strany státu považuje za nedostatečnou. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který v listopadu provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Současnou úroveň sociálního zabezpečení ze strany státu považuje podle výzkumu za slabou 49 procent respondentů. Opačně situaci vidělo jen 16 procent dotázaných, zatímco zbytek volil neutrální odpověď.

O tom, že sociální zabezpečení má zajišťovat stát, bylo přesvědčeno 60 procent dotázaných. Pouze 11 procent se naopak domnívalo, že starost o sociální zabezpečení má být věcí občanů. „Naměřené procentuální podíly jsou téměř identické jako v předchozím šetření z listopadu 2014,“ uvádí se ve zprávě CVVM.

Že sami občané pečují o vlastní sociální situaci přiměřeným způsobem bylo přesvědčeno 56 procent dotázaných. Zhruba třetina si naopak myslela, že lidé v tomto směru nedělají dost. „Mínění, že by se občané o svou sociální situaci starali příliš, bylo zcela okrajové s pouhými čtyřmi procenty výskytu,“ tvrdí CVVM.

Nedostatečná starost vlády

Pokud jde o vládu, 55 procent dotázaných vyjádřilo názor, že se kabinet o jejich sociální situaci stará nedostatečně. Čtyři procenta respondentů označily péči vlády za přílišnou a zbytek ji měl za přiměřenou. Sociology také zajímal názor lidí na to, zda dávky a služby sociálního systému poskytovat pouze potřebným, nebo plošně. Pro první variantu, tedy adresnou pomoc, se vyslovilo 51 procent dotázaných. Čtvrtina respondentů by naopak některé dávky a služby vyplácela plošně.

Co se týká názoru na míru zneužívání sociálního systému, je česká společnost rozdělena na dva stejně velké tábory. Že jde o menšinovou záležitost, je přesvědčeno 46 procent lidí. Stejně vysoký podíl dotázaných ale označil zneužívání sociálního systému za více či méně většinový fenomén. Zbylých osm procent na to nemělo jasný názor. Výzkum CVVM se konal počátkem listopadu. Zapojilo se do něj 1054 respondentů starších 15 let.

Jean Pisani-Ferry: Sociální výhody v éře Uberu

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!