Pošťáci by mohli dostat přidáno, na zvýšení platů půjde až půl miliardy | E15.cz

Pošťáci by mohli dostat přidáno, na zvýšení platů půjde až půl miliardy

16. prosince 2016 • 13:23

Stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho půjde na růst platů, což představuje 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vedením pošty a odbory to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Menšinové odbory budou přesto v pondělí stávkovat.

O možnostech vyplatit kompenzaci za poskytování základních služeb v rozsahu objednaném státem v současnosti podle Sobotky jednají ministerstva vnitra a financí. Chovanec chce, aby se problém vyřešil v lednu nebo v únoru, aby pošta v příštím roce peníze dostala. Kompenzaci měl původně hradit fond, do kterého měli přispívat všichni hráči na poštovním trhu, fond ale nakonec fyzicky nevznikl a povinnost úhrady přešla na stát.

Sobotka požádal generálního ředitele Martina Elkána a Chovance aby dodali v první polovině příštího roku strategii rozvoje pošty včetně strategie mzdového vývoje. "Nárůst platů musí pokračovat i v příštích letech," uvedl premiér. Využití kompenzace za univerzální službu je podle něho jediná možnost, jak toho v současnosti dosáhnout.

Pro příští roky je pro poštu v zákoně zakotvený maximální objem kompenzace ve výši půl miliardy korun. Podle Chovance se bude muset buď snížit rozsah služeb, které stát od podniku vyžaduje, nebo se částka v zákoně musí zvýšit.

Menšinové poštovní odbory vyhlásily na pondělí dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku zvýšit mzdy o 2500 korun. Vedení pošty, Sobotka i Chovanec požadavek odmítli jako ekonomicky nereálný. Vedení pošty navíc považuje stávku za nezákonnou, protože stávkující do dneška nedodali seznam lidí, kteří se k protestu připojí. Těch má být asi 6200, tedy pětina všech zaměstnanců.

Sobotka chce jednat s vedením pošty kvůli mzdám

"Není možné ustoupit nesmyslným požadavkům. Jsme připraveni vánoční nápor zvládnout," uvedl Elkán. Po oznámení stávky údajně podnik přichází na tržbách o tři až pět milionů Kč denně, protože se klienti bojí posílat balíky.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 tisíc korun měsíčně, tedy více než 4000 korun pod celostátním průměrem. Premiér připomněl, že v letech 2008 až 2014 se platy vůbec nezvyšovaly, od roku 2015 do 2017 pošta zvýšila mzdové výdaje o 1,2 miliardy korun, z toho 800 milionů čerpala z úspor získaných přesoutěžením většiny smluv.

Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 korun.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

 

 

Česká pošta: I pokus o doručení je splněním služby

Sobotka chce jednat s vedením pošty kvůli mzdám

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!