Prachař: Sanace sesuvu na D8 bude stát nejvýše 380 milionů

Video Sanace sesuvu na rozestavěném úseku dálnice D8 u Litochovic nad Labem by měla stát nejvýše 380 milionů korun. Podle ministra dopravy Antonína Prachaře se nyní čeká na to, zda hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček vyhlásí stav nebezpečí. Měl by urychlit nápravu škod, které při závalu loni v červnu vznikly.

Zával na stavbě dálnice D8 u Prackovic nad Labem, Ústecký kraj
25.9.2014 17:27   |  

„Domněnky a hypotézy, že sanace by měla stát více než jednu miliardu, se v našem projektu nepotvrdily,“ uvedl Prachař. Odvodnění a odstranění části sesuvu by podle něho mělo stát do 80 milionů korun, vybudování zpevňovacích žeber a další práce by neměly překročit 300 milionů.

Hejtman by se mohl vyjádřit k žádosti o vyhlášení stavu nebezpečí podle příslibu v pátek, poznamenal Prachař. Pokud by bylo záporné, chystá se podle něho náhradní varianta. „Připravili jsme příslušné podání na stavební úřad abychom mohli neprodleně začít se sanací svahu,“ dodal.

Riziko dalšího sesuvu

Při sesuvu byla poškozena taky část železniční trati mezi Úpořinami s Chotiměří a zařízení kamenolomu Dobkovičky. Experti varovali před tím, že pokud se urychleně nepřijmou nápravná opatření, mohou vydatnější deště způsobit další sesuv, jenž by ohrozil především obyvatele blízkých Litochovic.

Podle odpůrců nynější trasy D8 ze sdružení Děti Země už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, poukazovala řada geologů na hrozící riziko půdních sesuvů.


Čtěte více:

ŘSD žádá kvůli dostavbě D8 o vyhlášení stavu nebezpečí

Doprava chce kvůli sesuvu na D8 stav nebezpečí, jinak se sanace zpozdí

Dálnici D8 hrozí další zpoždění. ŘSD si neví rady se sesutým svahem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web