Průměrná mzda se přehoupla přes 24 tisíc korun. Růst se ale možná zastaví | E15.cz

Průměrná mzda se přehoupla přes 24 tisíc korun. Růst se ale možná zastaví

Průměrná mzda se přehoupla přes 24 tisíc korun. Růst se ale možná zastaví
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

vrb

Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24 089 korun, byla tak vyšší o 2,4 procenta. Reálně se ale po odečtení inflace zvýšila jen o 0,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici upozorňují, že tempo růstu mezd je mírné a reálná kupní síla se téměř nezvyšuje. Podle některých z nich by pak reálné mzdy příští rok mohly kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky dokonce klesnout. Vyšší mzdu než statistický průměr má jen zhruba třetina lidí.

„Podle očekávání se průměrná mzda v české ekonomice ve třetím čtvrtletí zvýšila jen mírně a nijak se neodchýlila od vývoje v první polovině roku,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila na 24 112 korun, tedy meziročně nominálně o 2,7 procenta a reálně o 0,9 procenta. V nepodnikatelské sféře činila průměrná mzda 23 986 korun a byla tak meziročně nominálně vyšší o 1,1 procenta. Reálně meziročně ale klesla o 0,7 procenta.

„Průměrný plat v nepodnikatelské sféře tak byl ve třetím čtvrtletí 2011 o 126 korun nižší než průměrná mzda ve sféře podnikatelské,“ uvedl ČSÚ.

Ekonomika příští rok poroste v průměru o 0,8 procenta, odhadují odborníci

„Stejně jako v úvodu roku se reálně zvýšila mzda v podnikatelském sektoru, zatímco ve veřejném stále klesá s tím, jak se v této oblasti šetří. Na druhé straně je však vidět zrychlení mezd ve školství a zdravotnictví, kde se v průměru mzdy zvýšily – podobně jako například v průmyslu – meziročně o více než 700 korun,“ rozvedl Dufek.

Nejvyšší průměrnou mzdu berou lidé v Praze - 30 641 korun. Vůbec nejméně, 20 786 korun, si v průměru vydělali lidé v Karlovarském kraji.

Průměrná mzdaPrůměrná mzdaAutor: ČSÚ

České mzdy jsou v regionu nejvyšší, za Německem ale výrazně zaostávají

Tuzemské mzdy podle Dufka přes pomalý růst stále drží primát ve středoevropském regionu. „“ upozornil.

Další výhled růstu mezd podle analytiků moc optimistický není. Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank se ve čtvrtém čtvrtletí přírůstek reálné kvůli vyšší inflaci mzdy dále přiblíží nule.„Začátkem příštího roku pak reálné mzdy mohou dokonce mírně klesnout, neboť v prostředí stagnující ekonomiky nebudou podniky ochotné plně kompenzovat svým zaměstnancům přírůstek inflace,“ uvedl.

Sobíškovu předpověď potvrdil i Dufek. „Zhoršování vyhlídek ekonomiky povede k mzdové zdrženlivosti v podnikatelské sféře, takže nějaké větší navyšování mezd není pro další rok reálné. Veřejný sektor by měl rovněž zůstat mzdově obezřetný, a tak celkově se mzdy v Česku reálně v příštím roce propadnou,“ uvedl Dufek.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!