Průzkum: Téměř všichni úředníci vybírají vítěze tendrů podle ceny

Takřka všichni zadavatelé veřejných zakázek stále vybírají vítěze tendrů podle nejnižší ceny. Třetina úředníků chce takhle postupovat i po projednávané novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Vyplývá to z průzkumu společností Otidea a Transparency International.

 zřícený most ve Vilémově
2.10.2014 9:25   |  

Přes 80 procent zadavatelů v průzkumu přiznala, že nejnižší cena pro ně hraje roli ve většině tendrů. Třetina tak rozhoduje ze strachu kvůli napadení řízení pro netransparentnost. Další třetina hodnotí na cenu kvůli pokynům nadřízených orgánů nebo dotačních titulů. Zákon přitom hodnocení pouze ceny nenařizuje.

Takzvaná technická novela českého zákona o veřejných zakázkách, kterou projednávají poslanci a která má platit od ledna 2015, má usnadnit vícekriteriální hodnocení nabídek. Navrhuje totiž možnost hodnotit nabídky také podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky.

Novela nic nezmění

Přes 80 procent oslovených zadavatelů si myslí, že tato změna v praxi pomůže. Třetina z nich ale přiznává, že bude nabídky nadále hodnotit převážně podle ceny. „Doufám, že tato změna pomůže, ale zásadní problém nevyřeší. Ten je totiž v nastavení celé praxe, ne v zákoně. Strach úředníků z kriminalizace a popotahování za jejich rozhodnutí neodstraní. Důležitější bude především změna samotné praxe ministerstev a kontrolních orgánů,“ tvrdí ředitel společnosti Otidea Tomáš Langr.

Kromě technické novely, kterou už schválila vláda, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který vychází z nové evropské směrnice. Zadavatelům veřejných zakázek tato směrnice Evropského parlamentu umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace. „Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti,“ řekl již dříve zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella. Nový zákon by měl podle vedení MMR platit od 1. ledna 2016.


Čtěte více:

Stát dohání nedostatek stavebních projektů. Spí jen ŘSD

Zřícený most na Vysočině: oběti pracovaly pro firmu Bögl & Krýsl

Čtyři mrtví po zřícení mostu na Slovensku. Stavěl ho i Bögl&Krýsl

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web