Půjčky malým středním podnikům zažívají v Česku renesanci

Stojaté vody trhu s půjčkami malým a středním podnikům se pomalu začínají hýbat. Podle dat České národní banky (ČNB) letos vyplatili domácí finančníci v úvěrech do třiceti miliónů korun podnikatelům o více jak tři procenta více peněz než loni. Ještě rychleji se do tempa dostává trh s drobnými půjčkami v řádu jednotek miliónů korun, oproti loňsku jich banky podnikům posvětily dokonce o pět procent více.

ilustrační foto
4.11.2014 14:57   |  

„V loňském roce banky v úvěrování šláply na brzdu, a to především pod dojmy nepříznivých ekonomických prognóz. Ty se v zásadě nenaplnily a banky jsou nyní i vzhledem ke stabilní vládě a očekávatelné politice ČNB o něco klidnější,“ uvádí Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Loňský rok patřil z hlediska firemních půjček k nejhubenějším v české historii. České banky poskytly podnikům o třetinu méně nových úvěrů než v roce 2012, příčinami byla vedle opatrnosti na straně bank i velmi nízká poptávka po úvěru firmami odkládajícími své investice. Poté, co trh s novými půjčkami do třiceti miliónů korun dosáhl loni nejhoršího výsledku od krize, se letos karta obrací.

Menší firmy začínají znovu investovat

“Malé a střední firmy začínají opět investovat, meziročně sledujeme v tomto segmentu téměř 32procentní nárůst úvěrů,“ uvádí Petr Plocek z UniCredit. Půjčky malým a středním podnikům rostou i v dalších bankách, byť povětšinou jen v řádu jednotek procent. „Objem úvěrů malým a středním podnikům se letos oproti loňsku zvýšil zhruba o 1,5 procenta,“ uvádí Marek Pšeničný z České spořitelny.

Spolu s rostoucím zájem menších podniků o půjčky se banky začínají předbíhat v atraktivitě nabídek. „Konkurenční boj mezi bankami o každého klienta s kvalitním podnikatelským záměrem se dramaticky prohloubil,“ uvádí Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Konkurence má dopady i na úroky z půjček. Zatímco loni platily podniky za úvěry do 8 miliónů korun v průměru 4,3 procenta ročně, koncem letošního září už to bylo jen 3,79. Za půjčky od osmi do třiceti miliónů pak zaplatí podniky v průměru 2,36 procenta, tedy o desetinu procenta méně než loni.


Čtěte také:

Banky jdou v boji o firemní úvěry i do rizika

Víc než polovina firem zažila v nedávné době daňovou kontrolu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web