Rodí se nová pravidla pro tendry

26.4.2010 7:42   |  

Expertní skupina vedená známým právníkem Danielem Weinholdem, která sdružuje zástupce podnikatelských komor, politických stran, ministerstev a dalších institucí, se již shodla na základních krocích, jež by měly vést k transparentnějšímu zadávání veřejných zakázek.

Odborníci, jejichž návrhy dostanou politici na stůl ještě před volbami, doporučují zvýšit osobní zodpovědnost zadavatelů zakázek i jejich poradců. Ti musejí počítat s možnými postihy. Experti také chtějí snížit limit pro zakázky, které není nutné zveřejňovat, a posílit následnou kontrolu toho, jak se zakázka plní – kupříkladu včetně povinného vymáhání sankcí. Deník E15 o těchto doporučeních informoval Daniel Weinhold s tím, že komise bude své návrhy do poloviny května upřesňovat.

Taková doporučení schvalují i ekonomičtí experti dvou největších politických stran – Jan Mládek (ČSSD) a Martin Kocourek (ODS). Oba však upozorňují na některá úskalí.

Podle Mládka je důležité, jak konkrétně bude posílena zodpovědnost zadavatelů. „Ďábel je skrytý v detailech,“ uvedl Mládek. Kocourek varuje před tím, aby „lidová tvořivost“ nevedla k vytváření pravidel, jež by celý proces spíše zkomplikovala. Vznik komise vedené Weinholdem původně fakticky iniciovala Americká obchodní komora v Česku, nyní však v ní mají své zástupce prakticky všechna relevantní podnikatelská sdružení i politické strany s výjimkou KSČM. Někteří pozorovatelé v ní vidí obdobu Bezděkovy komise v oblasti důchodové reformy.

Daniel Weinhold upozorňuje na nepřijatelnost současného stavu, kdy o realizaci zakázky rozhoduje třeba až pátý úředník v řadě. „Je nutné eliminovat alibismus, musí být zřetelné, kdo rozhoduje,“ říká partner stejnojmenné advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Už dnes je sice možné vymáhat náhradu škody, experti však budou zkoumat zpřísnění pravidel, podle nichž by v případě nesrovnalostí musel náhradu povinně vymáhat sám zadavatel nebo třeba jeho nadřízený orgán.

„Zadávání zakázek by nemělo být odlidštěné,“ zdůrazňuje Eliška Císařová z Transparency International. V případě, že zadavatel pochybí, musí se podle ní zodpovídat konkrétní zaměstnanec. Podle Císařové je také důležité, aby měl zadavatel povinnost informovat, jaké kroky k nápravě učinil.


Čtěte také: Vláda chce zostřit kontrolu nad velkými tendry

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web