Rozdíl v platech mužů a žen se zvyšuje

Příjmové rozdíly mezi pohlavími v České republice v prvním letošním pololetí dále rostly. Na výplatnici českého muže stálo v průměru o 4561 korun více než v případě žen. Muži tak brali v průměru o 23 procent vyšší mzdu než ženy. Takto vysoký bonus za pohlaví byl v tuzemsku obvyklý naposledy před světovou finanční krizí v roce 2008.

Ilustrační foto
7.9.2015 8:01   |  

Zatímco typický český muž si v červnu přišel podle výpočtu mediální mzdy na bezmála 24,5 tisíce měsíčně, ženy se musely v den výplaty spokojit s méně než dvaceti tisíci. Mužům navíc letos rostly příjmy podstatně rychleji, jen během druhého čtvrtletí dostali přidáno takřka šest procent, naproti tomu ženám rostly výplatnice poloviční rychlostí.

Anketa

Vnímáte mzdový rozdíl mezi muži a ženami?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 212 čtenářů.

další ankety

„Ačkoliv se v minulosti mohlo zdát, že období krize na ženy na pracovním trhu dopadalo méně, nyní se ukazuje, že tomu tak fakticky není,“ uvádí Klára Čmolíková Cozlová z Gender Studies. Do příjmových rozdílů promlouvá i rozdílná ekonomická aktivita žen a mužů, častější práce na částečný úvazek v případě žen, častější zastoupení mužů na vyšších, lépe placených pozicích.

Příjmové rozdíly mezi pohlavími se v Česku snižují v těžkých časech ekonomiky. Zatímco v tučných letech hospodářského boomu let 2006 a 2007 se náskok mužů zvyšoval, během následného ekonomického propadu rostly naopak rychleji mzdy ženám. Na sklonku hospodářského boomu v roce 2007 tak brali muži o 25 procent více než ženy, v letech 2009 a 2010 to už bylo jen o necelou pětinu více, letos se příjmové nůžky naopak opět rozevírají.

Největšími rozdíly mezi genderovými příjmy trpí podle evropských statistiků Estonsko. Průměrná Estonka si měsíčně vydělá o 27 procent méně než muž. Bezmála čtvrtinový bonus inkasují muži i v Řecku a Rakousku. Naprosto jiná je situace u našich severních
sousedů. Klíčová položka výplatnice mužů v Polsku jen o pět procent převyšuje jejich ženské protějšky. V průměru vydělávají ženy ze států Evropské unie o 16 procent méně než muži.

Mzdy podle ekonomů dál porostou
Průměrná mzda v Česku se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 875 korun na 26 287 korun. Nominálně růst činil 3,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,7 procenta. Údaje podle analytiků naznačují, že by v dalších čtvrtletích mohl růst mezd překonat i čtyři procenta. Spolu s klesající nezaměstnaností zesílí tlak na růst mezd, a ty by tak reálně mohly za celý letošní rok stoupnout o téměř tři procenta. Zároveň čísla ukazují, že pokračující ekonomický růst bude tažen spotřebou domácností.

Čtěte také:

Česko je mezi zeměmi EU s nejvyšším rozdílem v platech mužů a žen

Rozdíl v platech mužů a žen je nejvyšší kolem 40 let

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web