Rozpočet se letos poprvé propadl do schodku, do Česka přiteklo méně peněz z Unie | E15.cz

Rozpočet se letos poprvé propadl do schodku, do Česka přiteklo méně peněz z Unie

ČTK
vaj

Státní rozpočet se ke konci května dostal do schodku 18,7 miliardy korun, jde o první letošní schodek rozpočtu. Za zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Ke konci letošního dubna vykázal rozpočet přebytek 6,3 miliardy korun. Loni ke konci května byl rozpočet v přebytku 22,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

"Dnešní údaj potvrzuje, že se v letošním roce vládní finance vrací do normálu, kterým je chronický deficit. Loňského mimořádného přebytku dosáhlo ministerstvo financí pouze díky přílivu peněz z fondů EU, a to zpětně za dříve uskutečněné projekty spolufinancované z EU," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na konci roku očekává schodek zhruba 45 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl podle ministerstva ke konci května meziročně o 72 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet ke konci května ve schodku 35,6 miliardy korun a loni ke konci května ve schodku 49 miliard korun, uvedlo ministerstvo.

"Výraznější zhoršení bilance rozpočtu během května, jaké pozorujeme letos, ale není neobvyklé a vyplývá z nerovnoměrnosti výdajů v průběhu roku. Příjmy z DPH, jako nejostřeji sledované položky, udržely i do května meziročně dvojciferné tempo růstu 10,3 procenta, ačkoliv dynamika přírůstku lehce klesla," uvedl hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

"Největším přispěvatelem k plnění státního rozpočtu byl růst objemu platů v ekonomice, který ovlivnil jednak vybrané sociální příspěvky (meziroční růst o 7,6 procenta), jednak daně z příjmu fyzických osob (meziroční zvýšení o 11,3 procenta). Na straně výdajů brzdily rozšiřování deficitu hlavně mizivé investiční výdaje státu," doplnil ekonom.

Babiš je sólista v tom je ta potíž, říká Dalibor Dědek z Jablotronu. Své síly nyní spojí s hnutím STAN

Ke konci května příjmy rozpočtu meziročně klesly o 36,4 miliardy na 496,4 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 4,7 miliardy na 515,1 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 16,6 miliardy na 243,8 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 8,9 miliardy na 103 miliard korun. Meziroční růst u DPH podle ministerstva naznačuje vysokou efektivitu institutu kontrolního hlášení v boji proti daňovým únikům.

Naopak negativně se na inkasu projevilo například snížení sazby DPH na stravovací služby z 21 procent na 15 procent v souvislosti se zavedením elektronické evidence služeb (EET). Meziroční nárůst inkasa snižovalo i to, že Finanční správa zadržovala meziročně nižší částku sporných nadměrných odpočtů DPH.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,3 miliardy na 59,8 miliard korun. Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci května na ně šlo 220,2 miliardy korun, meziročně o devět miliard více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.

EET i rekordní rozpočet. Čtěte, jak se Babiš zapsal na ministerstvu financí

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!