Rozpočtové škrty? Jenom řeči: objem veřejných zakázek loni rostl | E15.cz

Rozpočtové škrty? Jenom řeči: objem veřejných zakázek loni rostl

Rozpočtové škrty? Jenom řeči: objem veřejných zakázek loni rostl
Veřejné zakázky
• 
ZDROJ: čtk

Daniel Novák

Hodnota loni vypsaných veřejných zakázek se meziročně zvýšila o devět procent na 294 miliard korun. Podobně vzrostla o 17 procent na 267 miliard i suma zakázek, které úřady nakonec skutečně zadaly. Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva pro místní rozvoj, které má deník E15 k dispozici.

O obrat k proinvestiční státní politice místo škrtů ale zřejmě zatím nejde. Růst státních nákupů se týkal jen prvního pololetí roku 2012, tedy období před přísnější novelou zákona o veřejných zakázkách. Ta začala platit v dubnu.

„Řada zadavatelů, ať už z jakýchkoli pohnutek, se snažila takzvaně předzásobit, tedy vysoutěžit a zahájit co nejvíce zakázek ještě ve starém režimu,“ řekl deníku E15 expert na státní tendry Tomáš Langr z poradenské společnosti Otidea.

Horečnatou aktivitu v době před změnou zákona dobře ilustrují data o veřejných stavebních zakázkách, které tvoří většinu tendrů. Během prvních šesti měsíců roku 2012 vyhlásila veřejná správa stavební soutěže za 93 miliard korun, což je z hlediska posledních čtyř pololetí rekord. Naopak ve druhé půlce loňského roku se hodnota vyhlášených stavebních tendrů propadla na 41 miliard korun.

„Přestože se podle nového zákona změnily limity a musely se soutěžit i dodávky v nižším objemu, zahájilo se ve druhém pololetí loňského roku nejméně veřejných zakázek za poslední rok a půl,“ komentoval čísla Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Poklesu zakázek ve druhé půli loňského roku napomohly také dlouho chybějící prováděcí vyhlášky k nové normě.

Z hlediska celého roku ovšem platí, že objem vypsaných zakázek rostl. Rezort místního rozvoje to mimo jiné zdůvodňuje snížením limitů pro zakázky malého rozsahu. Kvůli tomu totiž elektronický systém ministerstva sleduje více soutěží než dřív.

Objem vypsaných veřejných zakázekObjem vypsaných veřejných zakázekAutor: E15

Celoroční čísla ale tomuto vysvětlení neodpovídají. Stát loni vypsal podlimitní zakázky za 36 miliard korun, což je meziroční pokles o osm procent. Růst nových zakázek táhly velké tendry. Jejich objem v roce 2012 nabobtnal o 12 procent na 255 miliard. Úřad Kamila Jankovského proti tomu argumentuje odkazem na období od dubna do konce roku, kdy se počet malých zakázek zvýšil ve srovnání se stejným předloňským úsekem o více než třetinu, zatímco jejich objem klesl o tři procenta.

Hlavním účelem loňské jarní novely zákona o veřejném zadávání bylo podle oficiálních proklamací snížení korupce a zprůhlednění státních tendrů. Průzkum společnosti Otidea udělaný na podzim mezi stovkou odborníků z praxe ale ukázal, že zhruba polovina z nich považuje přes 50 procent veřejných zakázek nadále za zmanipulované.

Rvačka o lesní miliardy

Konec starých dobrých časů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!