Rozpočtový přebytek výrazně klesl, přesto přepisuje rekordy | E15.cz

Rozpočtový přebytek výrazně klesl, přesto přepisuje rekordy

Rozpočtový přebytek výrazně klesl, přesto přepisuje rekordy
koruna, peníze, dluhy
• 

ČTK

Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů a ekonomický růst. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Na celý rok je plánován schodek 70 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale řekl, že dnes již není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let.

"V rozpočtu je o 85 miliard více než loni, za leden až listopad máme nejlepší výsledek v historii samostatného českého státu, celostátní daňové příjmy od minulého roku vzrostly skoro o 60 miliard korun, na čemž má lví podíl kvalitní práce Finanční správy. Nepochybuji, že stejně úspěšně zvládne dnešní start EET, která ročně přinese státnímu rozpočtu další miliardy navíc," řekl Babiš.

Bojkot EET. Ztohoven a jejich Paralelní Polis neakceptuje Babišova pravidla


ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu stouply meziročně o 48,7 miliardy na 1148,3 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 36,3 miliardy na 1092,9 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 39,6 miliardy na 569 miliard korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 22 miliard na necelých 388,5 miliardy korun.

Trable rejdařského obra Hanjin zasáhly i Česko. Firma se poslala do insolvence


Kapitálové, tedy investiční výdaje státu byly meziročně nižší o 52 miliard a činily 76,2 miliardy korun. Celkem 39,1 miliardy korun šlo na financování společných programů EU a ČR, což byl meziroční pokles o 72,4 miliardy korun.

Na dani z přidané hodnoty rozpočet ke konci listopadu získal meziročně o 5,1 miliardy více, celkem 221,8 miliardy korun. Na spotřební dani rozpočet získal 137,5 miliard korun, meziročně o 8,1 miliardy více. Na dani z příjmu firem rozpočet obdržel 89,5 miliard korun, meziročně o 10,2 miliardy více.

Na sociálních dávkách stát vyplatil 468,8 miliard korun, což je meziroční růst o 12,8 miliardy. Na tom se podílely nejvíce výdaje na důchody, které meziročně vzrostly o 10,2 miliardy na 364,4 miliardy korun.

 

Orbán: Maďarsko již není odstrkovanou zemí, stalo se součástí vítězného týmu
OBRAZEM: Andílci show Victoria Secret k vidění poprvé v Paříži
EET zatím funguje bez problémů. Komplikace ale mohou přijít 1. března

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!