Rusko Čechy táhne. Vývoz tuzemských firem se za deset let zdesetinásobil | E15.cz

Rusko Čechy táhne. Vývoz tuzemských firem se za deset let zdesetinásobil

Rusko Čechy táhne. Vývoz tuzemských firem se za deset let zdesetinásobil
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr
11. února 2014 • 16:21
Vývoz českých firem do Ruské federace stále stoupá. Od roku 2003 se zdesetinásobil na loňských šest miliard dolarů, což je přibližně 120 miliard korun. Uvedl to náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Pro české exportéry jsou podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela největším problémem v Rusku vízová povinnost, byrokracie a financování. „Nic nestojí v cestě, aby se víza daly získat elektronickou cestou,“ dodal Kužel při diskuzi zástupců zaměstnavatelů k aktivitám českých exportérů v Rusku a zemích SNS

„V průběhu dnešní tripartity jsme předsedu vlády žádali, aby urgentně řešil vízové bariéry,“ upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jako možnost zmínil nastavení takzvané fast track, kdy se zaměstnavatelské a podnikatelské organizace zaručí za zahraniční podnikatele.

Za další problém označili účastníci debaty ne vždy dostatečnou koordinaci zahraničních cest ústavních činitelů, což se týká i Ruské federace. Koordinátorem by podle Hanáka mohlo být ministerstvo zahraničních věcí.

František Masopust, který se v komoře zabývá Ruskou federací, upozornil na to, že právě ruským specifikem je úzké propojení ekonomiky s politiky. „Hlavní pomocí pro české firmy je lobbování státních představitelů,“ podotkl.

Náměstek Hovorka připomněl, že hlavním cílem stanu ministerstva průmyslu, který stojí v Olympijském parku na Letné, je poradenství pro podnikatele nejrůznějšího charakteru. „Žádné kontrakty zde zatím nebyly uzavřeny, těmito aktivitami chceme vytvořit kontrakty v budoucnu,“ doplnil. Dalším cílem je podle Hanáka podpora technického vzdělávání.

Autor: ČTK, čap
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!