Singer: Žádné „šílené zdražování“ intervence nezpůsobily

Na skutečné hodnocení efektu devizových intervencí je ještě stále brzy, přesto je už nyní jisté, že minimálně v prosinci nedošlo k žádnému masivnímu zdražování, jak se mnozí obávali. V reakci na dnešní i dřívější ekonomické statistiky to uvedl na nově založeném blogu České národní banky guvernér ČNB Miroslav Singer.

Miroslav Singer
9.1.2014 19:11   |  

„K dispozici jsou údaje o prvních dopadech oslabení kurzu na všechny cenové okruhy české ekonomiky za listopad a spotřebitelské ceny za prosinec minulého roku. I první hlubší analýza cen bude vyžadovat přinejmenším údaje o cenách za leden, lépe však za leden a únor roku 2014,“ uvedl Singer na blogu ČNB.

S titulky v médiích typu „Děkujeme ČNB za drahé Vánoce“ ale guvernér ČNB polemizuje. „Z údajů o růstu cen v předvánočním období víme, že vyhlášení intrevencí žádné „šílené zdražování“ a „drahé Vánoce“, jak mnozí varovali, nepřineslo. Stejně tak všechny od 7. listopadu publikované údaje jen potvrzují, že ceny v tomto roce porostou v míře, jaké by si v předchozích letech nikdo ani nevšimnul. Nadále platí náš odhad, že průměrná inflace v letošním roce bude kolem 1,3 procenta, dokonce nepatrně nižší než loňských 1,4 procenta. Námi očekávané tempo průměrného růstu spotřebitelských cen tak bude nejnižší za posledních pět let a druhé nejnižší za poslední dekádu. Opravdu nic, co by mělo být důvodem panických obav ze zdražování mezi spotřebiteli,“ uvedl Singer.

Anketa

Jaký efekt podle vás zatím mají devizové intervence ČNB na českou ekonomiku?

Jednoznačně pozitivní   4% Spíše pozitivní   10% Neutrální   2% Spíše negativní   5% Jednoznačně negativní   79%

V anketě hlasovalo 1402 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Zprávy o zdražování podle Singera odráží spíše to, co jednotliví výrobci a prodejci tvrdí, že mohou, musí či hodlají činit, než to, co činí. Zdražení kvůli oslabení koruny avizovali například prodejci elektroniky, automobilů či cestovní kanceláře.

Singer tvrdí, že za reálným či slibovaným zdražováním je třeba vidět i budování vyjednávacích pozic pro budoucí cenové dohody, které z pohledu prodávajícího akcentují faktory hovořící pro růst cen mnohem víc než faktory tlačící na jejich pokles. „Nejsou tedy spolehlivým vodítkem toho, jak se budou nakonec ceny letos skutečně vyvíjet. Jedinou výjimkou jsou snad údaje o skutečně provedených úpravách cen aut,“ míní Singer.

ČNB dnes na svých internetových stránkách spustila oficiální blog, kde bude zveřejňovat příspěvky členů bankovní rady a dalších odborníků ČNB s komentáři k ekonomickým ukazatelům, postřehy o vývoji ekonomiky a finančního systému. Singer připustil, že důvodem je i nezvládnutá komunikace intervencí v médiích. „Konec loňského roku nás přesvědčil, že musíme začít měnit způsoby naší komunikace. Vznik čnBlogu je první takovou změnou, která reaguje na proměňující se mediální prostředí,“ uvedl.

Prosincová meziroční inflace za posledních deset let:

Zdroj: ČNB


K intervencím ČNB čtěte:

Další dopad intervence ČNB: ceny aut stouply až o 160 tisíc

Proč to ČNB zkazila: Vysvětlení v jedné jednoduché rovnici

Singer je centrálním bankéřem roku. Za oslabení koruny

Češi se zadlužují více než loni. Přispěly k tomu intervence ČNB

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web