Slabá koruna stojí řadu domácích firem miliony, zkouší fakturovat v euru | E15.cz

Slabá koruna stojí řadu domácích firem miliony, zkouší fakturovat v euru

Slabá koruna stojí řadu domácích firem miliony, zkouší fakturovat v euru
Výroba plochého skla ve společnosti Glaverbel Czech
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

Jaroslav Bukovský

Dramatický propad koruny zařídil v posledních týdnech mnoha českým firmám krušné chvíle. Od devizové intervence v roce 2013 stihly totiž domácí podniky rekordně zvýšit své půjčky v eurech, a to často ve víře, že koruna po uvolnění kurzové politiky České národní banky silně posílí, a splátky tak vyjdou laciněji.

Česká měna však dále slábne a firmy začínají hlásit milionové ztráty. Podle centrální banky dlužily podniky v závěru loňského roku 6,8 miliardy eur, o sedm procent více než před intervencí v roce 2013. Zájem firem o korunové úvěry se naopak mírně snížil; v cizí měně tak nyní české firmy účtují bezmála čtvrtinu svých půjček. „Jelikož máme více úvěrových schémat a úvěry jsou splatné v několika tranších, slabší koruna může prodražit splátky našich půjček o desítky milionů korun,“ uvádí Luboš Fendrych za výrobce klimatizací, firmu Denso.

Sobotka: Korunu oslabily „divoké spekulace“, vládní politika se nemění

Nejhůře dopadá slábnoucí česká měna na ty z dlužníků, jejichž tržby se v rozhodující míře počítají v korunách. „České dráhy oslabení koruny poškozuje, protože řadu plateb za vozidla, splátky úvěrů a podobně provádíme v eurech,“ uvádí mluvčí firmy Radek Joklík. Dopravce se proti měnovým pohybům brání zajišťovacími operacemi, i tak se prý však propad koruny bez negativních vlivů neobejde.

„Proti měnovému pohybu se úplně zajistit nelze. Jen málokterá z firem má takové zajištění, kdy své výdaje v cizí měně pokryje odpovídajícími příjmy,“ uvádí Helena Horská z Raiffeisenbank. „Zejména u některých menších podniků jsou patrné jisté potíže se splácením půjček,“ doplňuje Lukáš Hendrych z poradenské firmy BDO.

Některé podniky začínají odběratelům fakturovat v euru

Exportéry silné euro láká k tomu, aby si na současném kurzu pojistili své tržby i na léta dopředu. Konečně ti, kdo mohou, se zajišťují vlastními silami a začínají svým odběratelům fakturovat v euru.

Poté, co Česká národní banka v listopadu 2013 zafixovala korunu proti dalšímu posilování, zájem firem o zajištění opadl. Nyní se situace obrací.

„Nestabilita nahrává situaci, že o zajištění uvažuje více podniků. A například v realitním sektoru je zcela běžné, že se snaží čím dál více využívat přirozeného zajištění, proti úvěru v euru tak inkasují ve stejné měně i nájmy,“ uvádí Lukáš Hendrych z poradenské firmy BDO.

„Po událostech posledních dnů lze očekávat obnovení zájmu o zajištění na období delší než jeden rok,“ uvádí šéf vztahů s firemní klientelou Komerční banky Zdeněk Lust. Hlavní vlna zájmu už odstartovala. „Poptávka firem po měnovém zajišťování šla v posledních dvou týdnech masivně nahoru. Zejména exportéři reagují na zajímavější úrovně kurzu pro prodej eur více než za celý minulý rok,“ říká Miroslav Plojhar, stratég korporátních financí Erste.

„Některé exportní společnosti využily kurzového pohybu a prodaly část svých inkas v eurech do korun až do roku 2019,“ doplňuje Pavla Hávová z ČSOB. Podle expertů vede nestálost kurzu koruny k vážným úvahám o zajištění rozhodující většinu z firem, které platí a inkasují z větší části v cizích měnách.

Euro za devětadvacet?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!