Spekulanti sázejí na prudké posílení koruny, vydělali by přes 11 procent

Česká měna se v posledních týdnech dostala pod letos doposud největší palbu zahraničních spekulantů. Ti masivně skupují české státní dluhopisy a sázejí na to, že po ukončení intervencí ČNB koruna oproti euru posílí, a jejich investice tak podstatně zhodnotí. Výsledkem je rekordní ochota investorů půjčovat českému státu, a to dokonce i za vysoké všimné. Za dvouletou půjčku tak stát inkasuje šest desetin procenta.

Ilustrační foto
15.9.2016 6:16   |  

Důvodem je podle ekonomů obrovský ziskový prostor, který taková spekulace nabízí. „Férová cena české měny je nyní 24 korun za euro,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek. Pokud by tak nyní ČNB uvolnila kurz koruny a nestarala se o její další vývoj, zahraniční spekulanti by na každém euru přes noc vydělali tři koruny, tedy přes 11 procent.

Centrální bankéři sice avizovali, že českou měnu hodlají po opuštění závazku dále řídit, trh ale unisono sází na to, že přesto posílí. „Očekáváme, že i přes zásahy ČNB koruna po opuštění kurzového závazku posílí, a spekulanti tak vydělají,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. O vyhrocené aktivitě spekulantů svědčí i posun v rétorice samotné ČNB.


Přečtěte si: ČNB dál lije peníze do intervencí, v červenci dala za eura 8,3 miliardy


Guvernér Jiří Rusnok tento týden naznačil, že okamžik uvolnění kurzu koruny by se mohl posunout do druhého pololetí příštího roku. Mezitím ale přespolní spekulanti budují masivní dluhopisové pozice, ke konci července podle statistik ministerstva financí drželi 26 procent všech vydaných bondů české vlády, což je o pětinu více než ještě na začátku roku.

Bránit slabou korunu je pro ČNB stále dražší. Jen během prvních deseti zářijových dnů utratila banka podle odhadů ekonomů za intervence kolem 50 miliard korun, tedy desetinu celkové částky, kterou na intervence vynaložila od listopadu 2013. „Září bude z pohledu intervencí ČNB pravděpodobně doposud nejsilnější v tomto roce,“ odhaduje Seidler.

Masivní sázky na české dluhopisy, do kterých investoři parkují korunu, urychluje i nejistota ohledně způsobu, kterým ČNB kurz koruny uvolní. „O podobě exitu nadále vedeme debatu. Osobně bych preferoval spíše jednorázový, transparentní exit. Ve své jednorázovosti by byl velmi podobný tomu, jak jsme do režimu kurzového závazku vstupovali,“ řekl pro E15 viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Na toto téma jsme s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem vedli rozhovor.

Má ČNB nějaké plány, jakým způsobem proběhne exit z intervenční hranice? Bude tento exit předem oznámen nebo bude trh překvapen podobně jako při začátku intervencí?

O podobě exitu nadále vedeme debatu. Já už jsem veřejně vyjádřil názor, že bych preferoval spíše jednorázový transparentní exit.

Ve své jednorázovosti by byl velmi podobný tomu, jak jsme do režimu kurzového závazku vstupovali. Koneckonců všechny „postupné“ varianty exitu vždy mají jeden poslední krok, který je potřeba tak jako tak udělat. Klíčová však není technika, ale správné načasování - tedy makroekonomická a měnová situace, která exit vůbec umožňuje.

V té souvislosti bych rád připomenul i tržním hráčům, že nejpravděpodobnější okamžik exitu je pro nás stále až polovina příštího roku. A vůbec není vyloučeno, že tzv. tvrdou verzi závazku dále neposuneme v čase právě směrem k tomuto - dle makroekonomické prognózy - nejpravděpodobnějšímu okamžiku, či teoreticky i dál. Tak aby někdo pak zase nemluvil o „překvapeních“.

Navíc nesouhlasím ani s tím, že vstup do kurzového závazku byl pro trh překvapením. Mohl jím být jen pro to, kteří skoro rok před tím nesledovali naši komunikaci nebo jí nevěřili. Totéž platí pro exit. O něm mluvíme od prvního dne, kdy jsme do režimu vstoupili.

V případě hrozby prudkého posílení koruny (podle studie RB je údajně férový kurz na 22-23 korunách za euro) určíte pásmo, v jakém koruna může posílit, aby byl splněn inflační cíl? Nebo necháte korunu volně posilovat a spíše budete držet nízké úrokové sazby?

ČNB opakovaně řekla, že nefundamentální pohyby kurzu, které by mohly ovlivnit dlouhodobou cenovou stabilitu, bude připravena vyhlazovat. Tak činila i v minulosti. A to platí pro pohyb kurzu na obě strany – vůbec si nemyslím, že v období po exitu musí koruna zákonitě a nutně jen posilovat.

Co když nebudou protistrany, které by chtěly euro ve velkém prodat? Otázku úrokových sazeb považuji touto optikou viděno za sekundární.


Čtěte také:

ING: Sázka na posílení koruny vůči euru bude obchodem roku 2017

ČNB: Intervence skoční v polovině 2017, sazby zůstávají beze změny

Autor: Arsen Lazarevič, Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web