Sporná zpráva: cizinci připravují stát o miliardu ročně

23.9.2010 7:44   |  

Ministerstvo vnitra nechalo vypracovat studii, jež tvrdí, že daňové úniky cizinců–živnostníků působících na území Česka by mohly připravovat stát až o miliardu korun ročně. „Tento materiál byl vytvořen hlavně jako podklad zákona o pobytu cizinců, který je právě ve sněmovně,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

K textu jako věrohodnému zdroji se hlásí i ministerstvo financí. „Použita byla všechna relevantní čísla, která jsme měli k dispozici,“ podpořil dokument mluvčí Jakub Haas. Zda bude studie skutečně zásadním podkladem pro zmíněný zákon, je však podle něj předčasné říkat.

Dokument určený jen pro vnitřní potřebu orgánů státní správy zdůrazňuje, že cizí živnostníci často vyvíjejí podnikatelskou činnost, aniž by hradili odpovídající zákonné platby.

Poctiví živnostníci z řad cizinců pocházejících z mimoevropských států odvádějí státu na platbách v průměru 27 tisíc korun. Vyjde-li se z této orientační sumy, ztráty státního rozpočtu od neplatičů mohou ročně dosáhnout miliardy korun, počítají autoři.

Skutečnost, že zpráva je neveřejná, se nelíbí některým občanským organizacím. „Požádali jsme o tuto studii, ale odmítli nám ji poskytnout,“ říká Pavla Redlová z organizace Člověk v tísni. S vyčíslenými ztrátami Člověk v tísni nesouhlasí, považuje výpočet za nekorektní.

Podobného názoru je i Daniel Münich z nadace CERGE–EI. „Miliardový odhad ztrát je nadhodnocen,“ tvrdí. Výsledky zkresluje například fakt, že část podnikatelů z Asie nemá daňovou povinnost. „Registrovali si živnost, ale nejsou aktivní,“ říká Münich.

Skupina vietnamských studentů ekonomie v čele s Nguyenem Quang Dungem soudí, že ve studii došlo „k namíchání různých problémů, tedy práce cizinců na černo, daňové úniky a registrace na FÚ a ČSSZ“. Připravují proto analýzu, která prý závěry ministerstva vnitra zpochybní.

Autor: Dušan Spáčil

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web