Stát by měl prodat firmy, ve kterých má méně než desetinový podíl, navrhuje ministerstvo financí | E15.cz

Stát by měl prodat firmy, ve kterých má méně než desetinový podíl, navrhuje ministerstvo financí

14. října 2016 • 17:44

Stát by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem totiž nemůže reálně ovlivnit. Uvádí to ministerstvo financí ve Strategii vlastnické politiky státu, kterou v pondělí projedná vláda. 

Celkem pode materiálu je 289 obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků, státních příspěvkových organizací a organizačních složek státu vykonávajících podnikatelskou činnost. Podíl menší než deset procent má stát u zhruba desetiny firem.

Ministerstvo navrhuje, aby jednotlivá ministerstva roztřídila "své" podniky na strategické (například ČEZ), podpůrné, tedy nezbytné pro vlastní fungování státu a zajišťující nezbytné služby pro veřejnost, a zbytné. Ty by se měly následně privatizovat či jít do likvidace.

Privatizace OKD byla problematická už od 90. let, tvrdí Sobotka

Resort dále navrhuje u strategických společností s majetkovou účastí státu a státních podniků založení výboru pro odměňování. Ten by měl stanovit pravidla odměn uvnitř firem a dohlížel by na jejich dodržování. Zároveň by kontroloval soulad odměňování se zásadami stanovenými vládou. "Společnost by měla mít na výběr, zda zavede dva výbory - výbor pro odměňování a výbor pro jmenování, či zda tyto dva výbory sloučí do jednoho," uvádí dokument.

Cílem materiálu je podle ministerstva přiblížit fungování společností s majetkovou účastí státu a státních podniků praxi, která vyplývá z doporučení OECD pro správu a řízení státem vlastněných společností. "Klíčovými kroky jsou optimalizace portfolia státem vlastněných majetkových účastí a státních podniků a značné posílení koordinačních mechanismů, s cílem zavést jednotnou aplikaci stejných zásad napříč všemi resorty," uvedlo ministerstvo financí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!