Stát dostihne neplatiče DPH

19.5.2010 7:12   |  

Ministerstvo financí chystá zbraň proti podvodníkům, kteří neplatí daň z přidané hodnoty. Podle novely zákona, kterou připravuje, bude moci stát vybírat daň od dodavatele nebo i od odběratele, podle uvážení úřadů.

V novele ministerstvo zavede takzvanou společnou a nerozdílnou odpovědnost plátců za odvedení daně. „Požadavek vznesli zástupci podnikatelské sféry v rámci snahy o řešení významných podvodů především v oblasti pohonných hmot. Je to další z nástrojů v boji proti daňovým únikům,“ říká Jakub Haas z ministerstva financí. Návrh novely je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení a odborná veřejnost se k němu bude moci vyjádřit v průběhu června.

Co znamená společná a nerozdílná odpovědnost plátců? Pokud novelu schválí nový parlament a začne platit od prvního ledna 2011, budou si moci úředníci vybrat, od koho daň vybírat a potenciálně i vymáhat. Jestliže se tedy stane, že dodavatel neodvede daň, správce ji může požadovat po odběrateli, aniž by musel prokazovat, že se dopustil podvodu a přestože odběratel daň již zaplatil v ceně zboží či služeb.

„Pokud za daň odpovídá více osob společně a nerozdílně, jsou všechny tyto osoby potenciálními plátci daně, což znamená, že daň může zaplatit kterýkoliv z nich a v případě nezaplacení daně může správce daně vymáhat daň v plné výši po kterémkoliv z nich,“ píše se ve stanovisku ministerstva financí, které má deník E15 k dispozici. „Jedna osoba se nemůže bránit odkazem na druhou osobu. Správce daně nemusí zajímat, jaká pravidla si mezi sebou osoby dohodly,“ vysvětluje ministerstvo, jak může v praxi uplatňovat pojem „společně a nerozdílně“ v zákoně.

Tento výklad dnes již platí pro spotřební daň v zákoně o spotřebních daních, a jak upozorňuje bývalá náměstkyně ministra financí a partnerka BDO Tax Dana Trezziová, pokud by platil i pro DPH, znamenalo by to velký problém pro část byznysu. „Umím si představit, že by to mohlo odrovnat například některé české distributory,“ říká Trezziová. Zároveň upozorňuje, že problém vidí i ve státní správě, která není schopna daňové podvody efektivně odhalovat.

To odmítá náměstek ministra financí Peter Chrenko. „Společná a nerozdílná odpovědnost znamená, že pokud to půjde, budou úřady primárně vymáhat daň u dodavatelů, pakliže to nepůjde, pak od odběratelů. Primárním cílem je zamezit podvodům při řetězcových obchodech,“ říká Chrenko. „Aby i odběratel ručil za své partnery a obchodní partneři věděli, s kým obchodují. Chceme, aby se firmy řídily heslem: Znát svého zákazníka,“ popisuje návrhy Chrenko. Jakub Haas dodává, že novelou chce ministerstvo financí využít veškeré možné nástroje, které se dají použít v rámci boje proti daňovým podvodům. „Cílem ministerstva rozhodně není touto úpravou likvidovat poctivé podnikání,“ říká Haas.

Zavedení institutu společné a nerozdílné odpovědnosti umožňuje směrnice Evropské unie z roku 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty. Využívají ho například v Dánsku, na Slovensku nebo ve Velké Británii.

Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web