Stát na daních stále vybírá méně, než si předsevzal

aktualizováno Schodek státního rozpočtu v říjnu klesl na 51,3 miliardy korun ze zářijových 71,4 miliard. Loni v říjnu byl schodek o více než 40 miliard vyšší. Růst výběru daně z přidané hodnoty ale stále zaostává za plánem ministerstva financí.

 Miroslav Kalousek
1.11.2012 17:40   |  

Celkové příjmy rozpočtu dosáhly 887,6 miliardy koruna meziročně tak stouply o 5,8 procenta. Rozpočtový plán ale počítal s posílením příjmů o 7,6 procenta. Na růstu se nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy.

Stále se naopak nedaří dosáhnout předpokládaných daňových příjmů, a to především při výběru DPH. Na ní stát vybral necelých 175 miliard a loňský rok tak překonal jen o 3,1 procenta. Rozpočet ovšem počítal s růstem o více než 15 procent. „Za nízkým meziročním růstem i nízkým plněním stojí zejména pokles spotřeby soukromého sektoru a mimořádný vliv týkající se změny legislativy,“ vysvětluje ministerstvo. Neochota lidí utrácet je prý způsobena jejich opatrností kvůli hospodářskému vývoji v Evropě.

Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí tak nadále varuje, že rozpočtový deficit ve výši 105,3 miliardy je v ohrožení. Navýšit by jej mohly i výplaty prostředků žadatelům o dotace z evropských fondů. EU sice Česku obnovila výplaty z Operačních programů Životní prostředí a Doprava, že kterých na konci října přiteklo 22 miliard, i tak ale peníze do Česka přicházejí později, než je stát musí žadatelům vyplatit. „Rozhodovat se bude zejména na konci roku, který je tradičně v hospodaření výrazně záporný,“ myslí si hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.


Čtěte také:

Kalousek opět snižuje výhled: Česká ekonomika poroste už jen nepatrně

Česko čeká slabý rok, promítne se to i do rozpočtu


Úřadu Miroslava Kalouska se na druhou stranu v říjnu podařilo ušetřit na výdajích. Ty celkem dosáhly 938,9 miliardy korun. Meziročně stouply o 0,9 procenta, zatímco rozpočet předpokládal růst o 3,4 procenta.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web