Stát snižuje dluhovou rezervu, už si nemusí zbytečně půjčovat | E15.cz

Stát snižuje dluhovou rezervu, už si nemusí zbytečně půjčovat

Stát snižuje dluhovou rezervu, už si nemusí zbytečně půjčovat
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

,

vag

Stát si letos půjčí až o 140 miliard korun méně, čímž se sníží úrokové náklady. Státní dluh proto meziročně klesne poprvé za 15 let. Rozhodnutí snížit dluhovou rezervu bylo plánováno od začátku tohoto roku, čekalo se jen na výsledky za druhý kvartál. Ministerstvo financí si letos chtělo půjčit přes 230 miliard korun.

Podle ministra financí v demisi Miroslava Kalouska se výpůjční potřeba sníží hlavně díky efektivnějšímu řízení likvidity po zprovoznění informačního systému státní pokladny. Resort tak nemusí držet vysokou rezervu pro financování státního dluhu, protože státní pokladna ji částečně nahrazuje. Dříve si stát musel zbytečně půjčovat, ačkoli na účtech jednotlivých veřejných institucí ležely desítky miliard korun.

Přesnější číslo snížení dluhové rezervy resort zpřesní v dalších týdnech na základě dalšího vývoje salda státního rozpočtu, disponibilní likvidity v novém systému řízení státní pokladny a vývoje finančních trhů. Nicméně 110 miliard je prý absolutní minimum.

Úsporu úrokových nákladů odhadl odstupující ministr na jednotky miliard korun ročně. Na plánované emise státních spořicích dluhopisů nebude mít toto rozhodnutí vliv. „Státní dluh bude možno meziročně snížit poprvé za posledních 15 let, za druhé čtvrtletí 2013 zaznamenáme již mezičtvrtletní pokles. Výši státního dluhu se podařilo zastabilizovat,“ uvedl Kalousek.

Vývoj státního dluhu ČR v letech 1996 až 2012 (zdroj: Wikipedia):

Nárůst státního dluhu ČR v letech 1996 až 2012Nárůst státního dluhu ČR v letech 1996 až 2012Autor:

Deficit se podle končícího ministra financí podaří snížit z 5,8 procenta v roce 2010 na letošních 2,8 procenta. Zároveň klesly průměrné náklady na obsluhu státního dluhu. Například výnos desetiletého korunového státního dluhopisu klesl od roku 2010 ze 4,75 procenta na letošních 1,89 procenta. To vůči celkové výši dluhu znamená úsporu asi 20 miliard Kč na úrocích ročně.

Státní dluh ČR se v prvním čtvrtletí zvýšil o 48 miliard korun na 1,716 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadal dluh přes 163 tisíc korun. Růst dluhu byl podle dřívějšího vyjádření MF způsoben především navýšením rezervy na splátky emisí dluhopisů ve zbytku roku.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!