Stát znovu prodal dluhopisy se záporným výnosem

Ministerstvo financí dnes opět v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů dosáhlo záporného výnosu. Prakticky to znamená, že někteří investoři jsou ochotni platit za to, že vládě půjčují. U dluhopisu se splatností v roce 2017 dnes byl výnos -0,212 procenta. Vyplývá to z informací na stránkách centrální banky. Úřad dnes prodal v aukci dluhopisy za téměř 15 miliard korun.

Ilustrační foto
9.9.2015 17:27   |  

Pokles výnosů u dluhopisů tak zesílil. MF prodalo poprvé v historii dluhopisy se záporným výnosem . Tehdy byl u tříletého dluhopisu výnos -0,001 procenta.

Za výsledkem aukcí jsou podle analytiků především intervence České národní banky, která kupuje eura a prodává koruny. Tím vytváří přebytek domácí měny, za kterou investoři kupují právě třeba české státní dluhopisy. „Silný nadbytek korun způsobený intervencemi ČNB je tak hlavní příčina pozorovaných záporných výnosů u tuzemských vládních dluhopisů,“ uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Období záporných výnosů českých dluhopisů by podle dřívějšího vyjádření analytika Komerční banky Marka Dřímala kvůli pokračování intervenčního režimu ČNB nemělo jen tak skončit. „Ministerstvo financí by tak mohlo ušetřit stovky milionů korun nákladů na obsluhu státního dluhu,“ odhadl. Jde především o platbu úroků ze státního dluhu dluhu, tyto výdaje loni klesly o 2,3 miliardy korun proti roku 2013. Pro letošek čeká ministerstvo další pokles.


Čtěte také:

Investoři poprvé v historii platí Česku za to, že mu mohou půjčit

Státní dluh klesl o 650 milionů. Vláda čerpá z rezerv, upozorňuje analytik

Příští české dluhopisy budou mít záporný úrok

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web