Státní dluh vzrostl o devět miliard, na každého Čecha připadá 160 tisíc

Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Údaje z poloviny února dnes potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 159 tisíc korun.

Ilustrační foto
15.3.2016 9:27   |  

Vnitřní zadlužení státu stouplo loni o 25,8 miliardy na 1389,4 miliardy korun. Zahraniční dluh klesl o 16,4 miliardy na 283,6 miliardy korun.

„Před vytvářením a kumulováním rezerv peněžních prostředků, jsou-li spojeny s úrokovými náklady, jednoznačně preferuji aktivní zapojování maxima volných prostředků státu do centrálního systému řízení likvidity. Nevyužít však stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, by ale bylo chybou,“ uvedl v únoru ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.


Čtěte také:

Němečtí ekologové: Renault vypouští pětadvacetkrát více oxidů dusíku

Renault prudce zvýšil zisk díky oživení na evropském trhu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web