Studie: Zdanění firem a DPH je v Česku v rámci regionu průměrné

Zdanění firem i daň z přidané hodnoty (DPH) je v České republice v rámci střední a východní Evropy víceméně průměrné. Zároveň je ale ČR zemí s téměř nejvyššími celkovými náklady zaměstnavatele na zaměstnance, což je způsobeno zejména výší povinných odvodů zaměstnavatele na pojistné a na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Mazars ke srovnání daňové zátěže v 15 zemích střední a východní Evropy.

daně...
24.7.2014 14:41   |  

V případě zdanění podniků má vyšší sazbu než ČR například Rusko (20 procent), Rakousko (25 procent), nebo Slovensko (22 procent). Naopak pouze devítiprocentní zdanění firem je v Černé hoře a desetiprocentní v Bosně a Hercegovině. Česká republika má 19procentní daň z příjmu právnických osob.

Odvody zaměstnavatele na sociální pojištění jsou v ČR na úrovni 34 procent a vyšší už jsou jen na Ukrajině a na Slovensku. „Zdanění práce zůstává vysoké, Česká republika je stále zemí s téměř nejvyššími celkovými náklady zaměstnavatele na zaměstnance, což je způsobeno zejména výší povinných odvodů zaměstnavatele na pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění,“ uvedla manažerka daňového poradenství Mazars Gabriela Ivanco.

pramen: studie Mazars

Nejnižší DPH má Bosna a Hercegovina

V případě DPH má opět nejnižší základní sazbu Bosna a Hercegovina, a to 17 procent. Černá Hora má 19procentní základní sazbu DPH a 18procentní Rusko. Dvacetiprocentní základní sazbu má Rakousko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina. V ČR je základní sazba daně z přidané hodnoty 21 procent. Vyšší ji mají pak ve Slovinsku, Chorvatsku, Řecku, Polsku nebo Rumunsku. V regionu má pak nejvyšší sazbu Maďarsko, a to 27 procent.

Studie dále upozornila, že období před krizí charakterizovala daňová konkurence mezi státy v regionu. Ovšem v posledních letech se většina zemí pustila do nastavení daňového systému, který pomáhá snížit rozpočtový deficit. Některé státy jako například Maďarsko a Rumunsko si zvolily snížení daní z příjmů a zvýšení nepřímých daní. Jiné země jako například Slovensko naopak zvýšily daně z příjmů fyzických a právnických osob.

„Mezi ty, které se rozhodly zvýšit sazbu DPH ve snaze zmírnit rozpočtové problémy, patří Chorvatsko a Srbsko, které zvýšily sníženou sazbu, Slovinsko a Černá Hora naopak zvýšily základní sazbu DPH,“ uvádí studie.


Čtěte také:

Třetí sazba DPH je na dosah

Máme vysoké, nebo nízké daně?

Firmy nepotřebují nižší daně, chtějí větší daňovou jistotu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web