Trh prodejů firem se v květnu nastartoval

9.6.2010 19:34   |  

I když jde spíše o menší prodeje, lze říci, že trh fúzí a transakcí se v květnu oživil. Pokud ale červen nepřinese výrazné zlepšení, letošní první pololetí bude co do objemu transakcí nejslabší v historii. V květnu se odehrálo několik velmi zajímavých obchodů.

Švédská firma AF Group koupila od skupiny soukromých vlastníků pražskou projekční kancelář Meacont, se kterou dlouhodobě spolupracovala. Švédové měli v Plzni třicet konzultantů, nyní jich s Meacontem mají 120.

Podle šéfa energetické divize AF Group Eero Auranna firma akvizicí Meacontu upevnila svou pozici evropského lídra v technických konzultacích, hlavně v energetice, i jaderné. Švédové za Meacont zaplatili základní cenu přes 120 milionů korun plus bonus odvozený z budoucích výsledků. Největší květnovou transakcí, při níž byla oznámena cena, je prodej Palírny U Zeleného stromu – Starorežné. Tu skupina privátních vlastníků prodala podnikateli Milanu Haganovi, který vlastní likérku Granette.

Pozornost přitáhl také prodej firmy Prominecon, kterou získal fond CEE Private Equity Partners. Fond založila firma Natland Group, Prominecon se dříve jmenoval Navatyp. Je to vlivná developerská skupina, kterou vlastnila akciovka Mist. Ta je některými zdroji spojována s podnikateli kolem ODS – Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou.

Prominecon s tržbami přes miliardu korun získal řadu zakázek od města. Natland je invetiční firma, vlastní například daňovou kancelář Apogeo či Smart Companies, které zakládají firmy na klíč. Do porftolia Natlandu naopak patřila solární elektrárna Energy 21, kterou v květnu koupil fond Mid Europe Partners.

Ovšem poradci zatím nevědí, zda květen skutečně přinesl obrat. „Protože se jedná o cyklické zvýšení aktivity v oblasti fúzí a akvizic, nemůžeme usuzovat, že jde o nastávající rostoucí trend. Období duben až květen, spolu se zářím až prosincem patří mezi období, kdy se realizuje největší počet transakcí,“ upozornil partner advokátní kanceláře Havel & Holásek Jaroslav Havel.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web