Tučná léta. VZP ukládá stamiliony do rezerv, brzy splatí státní půjčku

Povinný rezervní fond Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který byl ještě na začátku loňského roku prakticky prázdný, se plní. V červenci do něj VZP poslala po sedmi měsících další významnou částku, a to 345 milionů korun.

Zdeněk Kabátek, ředitel VZP - Všeobecná zdravotní pojišťovna
18.8.2016 6:17   |  

Peníze vzala z balíku, který má jinak určený na vlastní chod. Celkově tak má pojišťovna v rezervě 1,55 miliardy korun. Podle pojistného plánu má letos rezervní fond ještě narůst.

„Zbývajících 159 milionů korun bude převedeno do konce roku,“ potvrzuje Vlastimil Sršeň z tiskového odboru VZP. Tuto částku má pojišťovna vzít z přebytků balíku peněz na zdravotní péči.


Přečtěte si: Koncepce českého e-zdravotnictví je hotová, lékařům se ale nelíbí


Ani tak ovšem pojišťovna ještě nenaplní rezervní fond do takové výše, jakou jí ukládá zákon. Podle toho by měl mít 1,5 procenta ročních výdajů na péči, tedy asi 2,3 miliardy korun.

VZP neposílala peníze na rezervní fond pět let kvůli tomu, že výdaje na péči rostly rychleji než příjmy z pojistného. Krize dolehla na zdravotnictví nejvíce v roce 2013.

Vláda pak na žádost tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Holcáta zvýšila platby státu do zdravotnictví a VZP poskytla státní půjčku 1,7 miliardy korun. „Poslední splátka bude uhrazena do konce září 2016. Tím bude státní výpomoc splacena,“ uvádí Sršeň.


Čtěte také:

Lékařská komora shání peníze, aby mohla přitvrdit

Aplikaci Záchranka má v mobilu už přes sto tisíc lidí

Autor: Adéla Čabanová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web