Unie potřebuje cizince na sezonní práce

14.7.2010 7:59   |  

Česká republika otevře ještě více náruč pro občany ze států mimo Evropskou unii. Stane se tak za předpokladu, že Evropský parlament a členské země schválí směrnici, která má přilákat do unie potřebné posily na sezonní práce. O návrhu tohoto předpisu z pera Evropské komise informovala včera tisková služba unijní exekutivy.

„Zaměstnavatelé v EU stále více závisejí na lidech ze zemí mimo Evropu, aby obsadili pracovní místa v odvětvích, jako je zemědělství, zahradnictví a cestovní ruch. Zároveň je třeba, abychom poskytli sezonním pracovníkům lepší podmínky a ochránili je před vykořisťováním,“ uvedla komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová.

Česko, v němž bylo v květnu zaměstnáno podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí asi 80 tisíc osob ze států mimo EU, dostane v případě schválení „sezonní“ legislativy zadání, aby usnadnilo příchod těchto pracovníků a dbalo na dodržování jejich práv. O jak velký úkol půjde, se neví. Rezortní specialisté text studují, jejich stanovisko se získat nepodařilo.

Z kusých informací, které pustila komise na veřejnost, zatím vyplývá, že občané vně EU budou najímáni na základě jedné nebo více pracovních smluv na dobu určitou, která nemá být delší než šest měsíců. Podle webu německého deníku Die Welt by měli dostat písemný kontrakt včetně pasáže o přiznané mzdě. „V oblastech jako je sociální pojištění by měli mít cizinci stejná práva a povinnosti jako domácí, “ napsal list.

Komise včera představila také návrh předpisu, jenž má zavést režim dočasného zapůjčování kvalifikovaných lidí ze zahraničních poboček nadnárodních společností se sídlem v EU do evropských filiálek. „Vnitropodnikové transfery přinesou dotyčným expertům evropské vzdělání a praxi, což zase posílí ekonomiku EU a přitáhne další investice,“ míní Malmströmová.

Obsah směrnice o práci v sezoně

» jednodušší vstupní postup pro přijetí pracovníka ze země mimo EU, včetně existence pracovní smlouvy nebo závazné nabídky
» časový limit šesti měsíců v roce po celé EU
» vícesezonní tříleté povolení nebo zjednodušené řízení pro opětovný vstup do unie

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web