Úředníci vymýšlejí plán, jak ještě zachránit unikající evropské dotace

Česko se na poslední chvíli snaží zachránit miliardy z fondů EU. Od Evropské komise (EK) chce mimo jiné povolit rozdělování projektů na dvě části a přesun peněz v rámci konkrétního operačního programu z jedné prioritní osy do druhé, řekla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková. V ohrožení jsou miliardy korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj
26.1.2015 19:33   |  

Jednou z možností, jak co nejvíce snížit hrozící „ztrátu“, je administrativní rozdělení projektů na dvě části. Nyní je takzvané fázování možné u projektů nad pět milionů eur (cca 140 milionů korun), ČR chce, aby se tato hranice snížila. „Podstatou fázování je, že se rozdělí na dvě části. Jedna část se zaplatí ze starého období a druhá část se zaplatí z nového období,“ vysvětlila náměstkyně Letáčková.

Na dnešním jednání se zástupci Evropské komise včetně ředitele DG Regio (Generální ředitelství EK pro regionální politiku) Ericha Unterwurzachera Česko také navrhlo, aby jednotlivé řídící orgány mohly volněji přesouvat peníze v rámci svého operačního programu mezi jednotlivými prioritními osami. To je více „průchozí“ než dříve uvažované přesouvání peněz i z jednoho operačního programu do jiného. „To byl jeden z bodů, na které EK řekla jasné ne,“ podotkla Letáčková.

Česko také chce rychlejší schvalování revizí operačních programů a zařazení nových aktivit, které by šlo podpořit. „Například v rámci dopravy se snažíme znovu otevřít téma financování silnic II. a III. třídy,“ uvedla náměstkyně.

MMR počítá, o kolik Česko přijde

EK i Česko podle ní vnímají jako nejvíce rizikových pět operačních programů. Jde o OP Životní prostředí, ROP Severozápad, Integrovaný operační program a OP Výzkum a vývoj pro inovace. „Jsou to programy, které dlouhodobě máme ve vysoce rizikové kategorii. I sama EK chtěla k těmto programům směřovat hlavní část dnešní diskuse,“ doplnila náměstkyně Letáčková.

Kolik přesně se nepodaří Česku letos vyčerpat, ministerstvo pro místní rozvoj nyní přesně neví. Do dvou týdnů chce mít hotový materiál pro vládu, který by to na základě kvalifikovaných odhadů vyčíslil. Nicméně ministryně Karla Šlechtová v polovině ledna uvedla, že to jistě bude více než loňských devět miliard korun.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Předloni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. O dalších devět miliard korun přišlo loni. Česko mělo v končícím programovém období 2007 až 2013 k dispozici více než 700 miliard korun. Poslední možnost čerpat tyto peníze je letos.


Čtěte také:

NKÚ objevil v čerpání dotací v Praze chyby za miliony

Česko a další země EU chtějí více času na čerpání dotací

Brusel má 88 výhrad k tomu, jak Češi chtějí čerpat dotace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

Mobilní operátor T-Mobile zvažuje rozšířit nabídku své internetové televize. Jednou z možností by mohla být stanice, jejíž program by byl významně složen z příspěvků veřejnosti… více

Komerční prezentace
Mobilní web