Velké firmy povzbudí start-upy

12.4.2011 7:04   |  

Jedné z největších slabin českého byznysu – chabému financování začínajících firem – se rozhodlo čelit nejenom ministerstvo průmyslu, ale také velké nadnárodní firmy jako PricewaterhouseCoopers a jejich sdružení včetně Sdružení pro zahraniční investice (AFI) i Americké obchodní komory.

Vedle polostátního seed fondu, který chystá ministerstvo pro kapitálové vstupy do start-upů, tak vzniká projekt adVenture. Ten má dát dohromady rizikové (venture) kapitalisty s lidmi, kteří chtějí přetavit úspěšné výzkumné projekty do podnikatelského záměru. Součástí iniciativy nadnárodních firem je výběr projektů, jejichž tvůrci pak budou přizváni na jednání s investory. V odborné porotě budou zástupci podnikatelské i akademické sféry.

„Lidé na univerzitách budou vědět, jaké mají možnosti,“ řekl marketingový manažer AFI Martin Michalov. Kromě venture kapitalistů se počítá také s účastí takzvaných byznys andělů – tedy jednotlivců, kteří většinou zbohatli na vlastním byznysu a chtějí pomáhat s rozvojem nového.

Martin Michalov předpokládá, že se projekt bude s chystaným seed fondem ministerstva průmyslu doplňovat – zástupci začínajících firem se dozvědí o možnosti, že je do nich připraven investovat také stát.

Do seed fondu hodlá úřad Martina Kocourka vložit 1,3 miliardy korun z evropských fondů, ale poloviční podíl v něm mají získat právě venture kapitalisté. Ředitel sekce ministerstva průmyslu pro evropské fondy Petr Očko uvedl, že s projektem adVenture zatím nepočítali. „Mohli bychom jej ale zohlednit, prostor tam ještě určitě je,“ dodává ředitel. Očko již dříve upozorňoval na velkou překážku celého systému podpory start-upů – bude nutné identifikovat poměrně velké množství projektů, do nichž venture kapitalisté budou opravdu ochotni vložit své peníze.

V porotě, která by měla vyhodnocovat první projekty adVenture příští měsíc zasednou za rizikový kapitál Ondřej Bartoš z Credo Ventures, dále Jan Fara z Hewlett–Packard, Andrea Colantoni z Hudson Global Resources a David Duroň z Vodafonu.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Erdogan ničí turecké soudnictví a právní stát, varují nejvyšší soudy v EU

Erdogan ničí turecké soudnictví a právní stát, varují nejvyšší soudy v EU aktualizováno

Předsedové nejvyšších soudů členských států EU vyzvali ve společném prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby upustil od nezákonných postupů vůči svým domnělým… více

Mobilní web