Velké firmy povzbudí start-upy

12.4.2011 7:04   |  

Jedné z největších slabin českého byznysu – chabému financování začínajících firem – se rozhodlo čelit nejenom ministerstvo průmyslu, ale také velké nadnárodní firmy jako PricewaterhouseCoopers a jejich sdružení včetně Sdružení pro zahraniční investice (AFI) i Americké obchodní komory.

Vedle polostátního seed fondu, který chystá ministerstvo pro kapitálové vstupy do start-upů, tak vzniká projekt adVenture. Ten má dát dohromady rizikové (venture) kapitalisty s lidmi, kteří chtějí přetavit úspěšné výzkumné projekty do podnikatelského záměru. Součástí iniciativy nadnárodních firem je výběr projektů, jejichž tvůrci pak budou přizváni na jednání s investory. V odborné porotě budou zástupci podnikatelské i akademické sféry.

„Lidé na univerzitách budou vědět, jaké mají možnosti,“ řekl marketingový manažer AFI Martin Michalov. Kromě venture kapitalistů se počítá také s účastí takzvaných byznys andělů – tedy jednotlivců, kteří většinou zbohatli na vlastním byznysu a chtějí pomáhat s rozvojem nového.

Martin Michalov předpokládá, že se projekt bude s chystaným seed fondem ministerstva průmyslu doplňovat – zástupci začínajících firem se dozvědí o možnosti, že je do nich připraven investovat také stát.

Do seed fondu hodlá úřad Martina Kocourka vložit 1,3 miliardy korun z evropských fondů, ale poloviční podíl v něm mají získat právě venture kapitalisté. Ředitel sekce ministerstva průmyslu pro evropské fondy Petr Očko uvedl, že s projektem adVenture zatím nepočítali. „Mohli bychom jej ale zohlednit, prostor tam ještě určitě je,“ dodává ředitel. Očko již dříve upozorňoval na velkou překážku celého systému podpory start-upů – bude nutné identifikovat poměrně velké množství projektů, do nichž venture kapitalisté budou opravdu ochotni vložit své peníze.

V porotě, která by měla vyhodnocovat první projekty adVenture příští měsíc zasednou za rizikový kapitál Ondřej Bartoš z Credo Ventures, dále Jan Fara z Hewlett–Packard, Andrea Colantoni z Hudson Global Resources a David Duroň z Vodafonu.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web