Vláda začne jednat o rozpočtu, schodek chce srazit skoro o třetinu | E15.cz

Vláda začne jednat o rozpočtu, schodek chce srazit skoro o třetinu

Vláda začne jednat o rozpočtu, schodek chce srazit skoro o třetinu
Vláda ČR - ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
paj

Ministerstvo financí zítra na vládě navrhne rozpočet na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Ten letošní pracuje s rozdílem mezi příjmy a výdaji ve výši 100 miliard korun. Andrej Babiš očekává dohodu do konce září. Jednání se zúčastní také prezident Miloš Zeman.

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly o zhruba 16 miliard korun na 1,155 bilionu korun. Většině úřadů proti červnovému návrhu výdaje bez peněz z Evropské unie a dalších mechanismů na příští rok MF zvýšilo. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

Vládu ještě přitom čekají diskuse o výdajích jednotlivých kapitol. Například ministr vnitra Milan Chovanec by chtěl na středečním jednání vlády do rozpočtu svého resortu na příští rok získat ještě několik stovek milionů korun.

státní rozpočtystátní rozpočtyAutor: E15

Peníze potřebuje zejména na projekty, které dříve financovala EU. V případě ministerstva kultury návrh počítá s 11,3 miliardy korun. Ministr Daniel Herman by ovšem chtěl zhruba 12 miliard korun. Rovněž ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by chtěl pro příští rok navíc 1,2 miliardy korun na investice.

Návrh rozpočtu i výhled na další roky počítá s tím, že deficit veřejných financí nestoupne nad tři procenta hrubého domácího produktu, což je maximální hranice požadovaná Evropskou unií pro přijetí eura. Příští rok by měl být deficit 1,2 procenta HDP, v roce 2017 0,8 procenta HDP a v roce 2018 0,6 procenta HDP.Vláda musí podle zákona rozpočet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!