Volných míst přibývá, nedostatek kandidátů firmy řeší náborem cizinců

Počet volných pracovních míst v Česku výrazně roste. V některých regionech se dokonce jedná o téměř stoprocentní meziroční zvýšení. Nejvíce otevřených pozic registruje Praha a Ostravsko. Hlavní poptávka je přitom po pracovnících v oblasti výroby, a to jak na dělnické pozice, tak i do úseků nákupu, řízení kvality nebo technologie výroby, ukazuje šetření personální agentury Grafton Recruitment.

Ilustrační foto
6.2.2016 7:24   |  

Nejvyšší navýšení počtu pozic – téměř o sto procent – hlásí Královéhradecký kraj. Stojí za tím především rozvoj zdejších výrobních provozů. V Ústeckém kraji stoupl díky několika startupovým projektům, které zahájily loni činnost, o 40 procent, v Praze a Českých Budějovicích o 20 procent. Mírnější, zhruba patnáctiprocentní nárůst hlásí Ostrava, Plzeň a Zlín.

Více než tři čtvrtiny volných míst přitom vykazují technické obory. Jedná se jak o dělnické profese jako operátor výroby, seřizovač strojů nebo mistr, tak i inženýrské. IT sektor poptává programátory a vývojáře. Nedostává se také skladníků.

Ajťáci z Ukrajiny

„Nedostatek kandidátů na dělnické profese začínají firmy řešit nabíráním cizinců. Ti však musí zvládat alespoň základy češtiny a preferováni jsou občané Evropské unie. Nejčastěji jde o pracovníky ze Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska. V případě kvalifikovaných technických či IT pozic firmy nabírají hojně i občany Ruska a Ukrajiny, a to díky jejich perfektnímu technickému vzdělání,“ popsal Business Development Director ze společnosti Grafton Recruitmen Martin Ježek.

Zařídit zahraničním pracovníkům příchod do Česka přitom podle něj není vůbec jednoduché. Komplikací je získání všech nutných povolení. „To není pro občany ze zemí mimo EU úplně snadné, proto čeští zaměstnavatelé preferují pracovníky ze členských zemí Evropské unie,“ uvedl Ježek.


Čtěte také:

Cizince v Česku ohrožuje chudoba nejméně z celé Evropské unie

Evropa není pro mladé. Politici při krizi nadržují starším, tvrdí studie

Studie: Automobiloví dodavatelé expandují na sever Čech a Moravu

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web