Vrací se daňové slevy pro pracující důchodce i na děti

Pracující důchodci budou od příštího roku opět moci uplatňovat slevu na dani, rozhodla vláda. Kabinet schválil i zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně a dvoumilionový strop pro uplatňování výdajových paušálů pro živnostníky.

 Ilustrační foto
2.7.2014 15:52   |  

„Rušíme tím daňový balíček, který kdysi protlačila Parlamentem Nečasova vláda. Znamenal zvýšení daňového zatížení pro celou řadu občanů včetně zaměstnanců,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slevy na dani pro důchodce a zvýšení slev pro děti vyplývají z koaliční dohody. Pracující důchodci si budou moci podle normy od příštího roku opět činit nárok na slevu 24 840 korun ročně.

V případě slev na děti je dnes možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně. Například koaliční lidovci požadují další růst slevy až na druhé dítě o 500 korun a na třetí a každé další o 900 korun v roce 2017. Ministerstvo financí k tomu ovšem uvedlo, že tento návrh bude možné zapracovat až do další novely zákona o dani z příjmů, jejíž účinnost chystá od roku 2016.

Pro živnostníky se podle návrhu nemají měnit procenta pro výpočet daňových paušálů, změna pouze stanovuje maximální částku, kterou lze v rámci výdajových paušálů uplatnit, uvedl Sobotka. To se týká paušálů ve výši 60 i 80 procent.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka ale ještě není diskuse kolem výdajových paušálů definitivně uzavřená. Lidovci podle něj dnes nechtěli blokovat dnešní jednání. Pokud ale má být vrácena sleva na dani pro pracující důchodce, budou požadovat pro živnostníky slevu na děti a manželku.


Čtěte také:

Vláda sníží daň na léky či knihy. Zboží zlevní, slibuje

Jurečka chce snížit daň z piva. Pasáček vepřů, reagoval Kalousek

Cigarety opět zdraží, vláda narychlo schválila vyšší daně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web