Vyvoleným ve vědě platí stát statisíce

Nadstandardně vysoké příjmy nepobírají od státu jen vyvolení úředníci nebo politici v orgánech státních a polostátních firem, ale i někteří manažeři vědeckých institucí. A nejen těch stávajících. Vydělat mohou i na projektech, které se teprve připravují. Jedním z nich je Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV).

ilustrační foto
2.9.2013 6:42   |  

Podle zdrojů deníku E15 z akademických kruhů se měsíční mzda manažera projektu Jana Zemánka pohybuje od 250 do 300 tisíc korun. To výrazně přesahuje i platy předsedy vlády nebo šéfů parlamentních komor. „Do Zemánkových příjmů jsou započteny odměny, cestovné a další položky,“ upřesnil nejmenovaný akademik.

Když redakce deníku E15 chtěla informace ověřit, narazila na odpor vedení BIOCEV i jemu nadřízeného Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Přestože jeho šéf Václav Hořejší přiznal, že Zemánkův měsíční výdělek „skutečně značně nadstandardní je“, konkretizovat ho s odkazem na ochranu osobních údajů odmítl. „Bylo by to možné pouze v případě, kdyby s tím dotyčný souhlasil,“ vysvětlil. Zemánek byl proti. „Srovnávejte platy krizových manažerů projektů financovaných z nadnárodních zdrojů, nikoli plat jednoho takového manažera s platy státních úředníků v jednom ze států EU,“ vzkázal.

Deník E15 neuspěl u Hořejšího ani s dotazem na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. „Pozice pana Zemánka je subalterní, má pod sebou pouze čtyři podřízené. Žádná významná rozhodnutí samostatně neprovádí a už vůbec ne v souvislosti s nakládáním s veřejnými prostředky,“ odůvodnil ředitel Ústavu molekulární genetiky své stanovisko.

Ze zákona musí takzvaný povinný subjekt poskytnout údaje o osobě, jež je placena z veřejných zdrojů, což Zemánek jako manažer BIOCEV, jehož celkový rozpočet je přes 2,3 miliardy korun, je.

Podle ministerstva školství, pod něž ústavy spadají, je průměrná hrubá mzda vědce působícího v Praze asi 50 tisíc korun, ředitelé či náměstci těchto institucí berou až 80 tisíc.

Výjimkou jsou špičkoví zahraniční vědci, kteří mají působit právě v centrech, jako je ELI, CEITEC nebo BIOCEV. Ti jsou však odměňovaní z bruselských dotací. Jejich platy v eurech se mají v přepočtu pohybovat od 100 do 150 tisíc korun měsíčně.

BIOCEV postaví zlínské firmy
Biotechnologické a biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy vybuduje za zhruba tři čtvrtě miliardy korun sdružení dvou zlínských firem – Zlínstav a Pozimos, které v srpnu vyhrálo tendr. Stavba začne na podzim, dokončena má být na jaře 2015.

Čtěte také:

Podnikání ve vědě: z grantů si náměstek přišel na miliony

Reportáž: Vědci z Česka jsou v CERN vidět

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Pentagon používá ke koordinaci jaderných sil 40 let starý počítač

Americké jaderné síly stále používají zastaralé diskety a počítačové systémy ze 70. let. Jejich údržba přitom americké daňové poplatníky vyjde každoročně na zhruba 61 miliard… více

Komerční prezentace
Mobilní web