Zahraniční obchod zahájil rok nejvyšším přebytkem za deset let

aktualizováno Zahraniční obchod České republiky skončil v lednu přebytkem 19,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to bylo o 0,7 miliardy více. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Příznivě na výsledek působil pokles schodku u minerálních paliv a růst přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Mýtná brána na plzeňské dálnici D5 u Berouna.
8.3.2016 10:55   |  

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy zahraniční obchod vstoupil do nového roku s nejvyšším přebytkem minimálně od roku 2005. „Růst dovozu je ale momentálně svižnější než růst vývozu, což je ovšem dokladem silné domácí poptávky, a tedy potvrzením silné kondice české ekonomiky,“ dodal. Zatímco importérům pomáhá tato silná kondice, exportérům zase svědčí již čtvrtým rokem intervenčně oslabovaná koruna.

Dovoz se během ledna zvýšil o 2,9 procenta, zatímco vývoz jen o 1,9 procenta v meziměsíčním srovnání. V meziročním srovnání vývoz z tuzemska v lednu stoupl o 2,4 procenta na 266,1 miliardy, dovoz se zvýšil o 2,3 procenta na 246,7 miliardy korun.

„Za meziročně vyšší přebytek jsme vděčni nízkým cenám ropy na světových trzích a stále silné poptávce po automobilech vyrobených v ČR. Naopak v důsledku rostoucí domácí spotřeby se zvyšuje dovoz spotřebního zboží a potravin do ČR,“ okomentovala čísla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Optimistický scénář

Příznivou předpověď má Horská i pro tento rok: „V letošním roce by levná ropa měla nadále příznivě ovlivňovat bilanci s minerálními palivy. Navíc dále trvající intervence proti posilování koruny ze strany ČNB spolu s očekávaným růstem zahraniční poptávky ve druhé polovině roku budou společně podporovat český export.

„Pokud ale růst evropských ekonomik se přes všechny snahy Evropské centrální banky zastaví, český export by v průběhu roku slábnul. To ale není náš základní scénář,“ dodala analytička Raiffeisenbank.

Na stejné notě hodnotí vývoj obchodu ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Hodnota přebytku odpovídá tržnímu očekávání i pozitivní bilanci v loňském lednu. Zahraničnímu obchodu znovu pomáhal pokles cen komodit na světových trzích,“ uvedl.

Růst vývozu dopravních prostředků podle něj potvrzuje silnou poptávku po autech v Německu i celé eurozóně. Do budoucna podle analytika ČSOB Petra Dufka bude podstatné , zda si ČR udrží pozitivní trend vývozu.

„Vzhledem k jeho primární orientaci na stroje a dopravní prostředky, respektive na země EU, existuje velká šance, že se to podaří. Rostoucí poptávka v zemích EU a především apetit spotřebitelů a firem po nových autech zůstávají i v letošním roce velmi silné a nepochybně pomohou i tuzemskému průmyslu a současně i exportu,“ míní Dufek.

Vývoj zahraničního obchodu se zbožím - hlavní ukazatele

Pramen: ČSÚ


Čtěte také:

Světový obchod loni klesl, poprvé od krizového roku 2009

Útlum mladých trhů Německo stále straší, export se ale vrátil k růstu


Autor: try, čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web