Zájem firem o vývoz mimo EU letos vzrostl

10.4.2011 14:13   |  

Čeští exportéři se letos více zajímají o trhy mimo Evropskou unii, která je tradičně hlavním odbytištěm pro jejich výrobky. Dotazy vývozců se nyní zaměřují zejména na Ukrajinu, Rusko či Vietnam. Vyplývá to z letošních statistik Zelené linky pro export, kterou provozuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Oproti minulým rokům, kdy nejvíce dotazů bylo směřováno na export do zemí EU, došlo v prvním čtvrtletí letošního roku k značnému posunu především k prioritním zemím ČR pro export. Jedná se tedy o země jako Ukrajina, Vietnam, Brazílie, Indie, Rusko nebo Čína,“ uvedlo na svých internetových stránkách MPO.

Ve statistice dotazů zaměřené na kontinenty vede Asie, na kterou byla letos od ledna do března směřována třetina všech dotazů tuzemských exportérů. Následují země EU se čtvrtinou dotazů, přičemž většina z nich se týkala Německa, které je největším obchodním partnerem ČR.

Více než pětina dotazů se letos týkala evropských zemí, které nejsou členy EU. Většina tazatelů má zájem o informace z Ukrajiny a Ruska. „Oblast Jižní Ameriky je zastoupena dotazy především na Brazílii. Monopol jednoho státu je patrný i v Severní Americe, kdy všechny dotazy směřovaly pouze na Spojené státy,“ stojí ve zprávě MPO. Dotazy týkající se Ukrajiny a Brazílie zajímaly po 10 procentech uživatelů linky.

Na Afriku letos připadla pouhá tři procenta dotazů, které se týkaly například Alžírska, Egyptu a Libye.

V letech 2006 až 2010 pracovníci Zelené linky zodpověděli téměř 8900 dotazů, které pocházely zejména od malých a středních podniků se sídlem v Česku.

Teritoriální rozdělení dotazů na Zelené lince MPO v letošním prvním čtvrtletí:

Zdroj: MPO

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Kyjev nám dluží 14,5 miliardy za dodávky na území rebelů, tvrdí Gazprom

Kyjev nám dluží 14,5 miliardy za dodávky na území rebelů, tvrdí Gazprom

Ukrajina dluží ruské státní společnosti Gazprom 600 milionů dolarů (14,5 miliardy korun) za dodávky plynu do východních částí země ovládaných povstalci. Uvedl to podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web