Zaměstnanci vidí rok 2016 optimisticky, čekají zvýšení platů

Právě začínající rok nevidí v Česku optimisticky jen firmy, ale i jejich zaměstnanci. Více než polovina z nich věří v pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky. Tři čtvrtiny si myslí, že si letos jejich podnik po finanční stránce polepší. Naopak zhoršení ekonomické situace se dnes obává 45 procent pracujících. V dlouhodobém srovnání tak optimismus pracovníků roste, ukázal aktuální průzkum Workmonitor personálně společnosti Randstad.

Ilustrační foto
14.1.2016 12:56   |  

Zatímco letos věří v zlepšování české ekonomiky 53 procent pracujících, na konci roku 2014 to byla pouhá třetina zaměstnanců. Loni doufalo v lepší budoucnost pouze 43 procent pracujících Čechů. Dnes si navíc dvě třetiny myslí, že si jejich zaměstnavatel ve srovnání s předchozím rokem polepšil. „Mnoho firem se rozrostlo a rozšířilo podnikání. Zejména výrobní, logistické a automotive společnosti výrazně navýšili produkci a nabíraly hodně nových zaměstnanců. Tento trend bude v roce 2016 pokračovat,“ popsala ředitelka společnosti Randstad Hana Púllová.

Přilepšit by si přitom letos Češi měli i co do výše platu. Kvůli nedostatku vhodných pracovníků a boji o ně mezi firmami navzájem předpokládají analytici jejich růst. „U nástupních mezd odhaduji v roce 2016 růst o 5 až 15 procent, to rozpětí velmi záleží na lokalitě, oboru i konkrétní profesi. V případě mezd v celé zaměstnané populaci by se růst měl přiblížit k 5 procentům,“ uvedl analytik trhu práce ze společnosti LMC Tomáš Dombrovský.

Zaměstnavatelé, kteří nezačnou zlepšovat podmínky výkonu práce i odměňování, budou podle něj náchylnější k vyšší fluktuaci. Podle průzkumu společnosti Randstad počítala na konci minulého roku více jak třetina zaměstnanců se zvýšením mzdy a necelá polovina pak s jednorázovým bonusem nebo odměnou. „Letos se zaměstnavatelé navyšování základní mzdy již nevyhnou,“ dodala Púllová.


Čtěte také:

V Německém Amazonu se opět stávkuje, zaměstnanci chtějí vyšší mzdy

Ani přes ekonomické oživení firmy nábor zaměstnanců nechystají

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web