Zeman: Na podpis čeká 20 dohod s Čínou, ve hře jsou desítky miliard

Čína by podle prezidenta Miloše Zemana mohla v Česku investovat dalších 45 miliard korun. Zeman to dnes řekl v Partii televize Prima s tím, že k podpisu jsou připraveny dvě desítky konkrétních obchodních dohod. Zeman také uvedl, že v Čína v Česku zatím investovala kolem deseti miliard korun.

Jie Ťien-ming a Miloš Zeman
6.3.2016 14:20   |  

„Podle mých informací by druhá vlna mohla znamenat přibližně 45 miliard s tím, že už teď je v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta připraveno k podpisu asi 20 konkrétních obchodních dohod,“ uvedl Zeman.

Před jejich podpisem nechtěl upřesnit, čeho a jakých oblastí se dohody týkají. Naznačil ale, že čínští investoři by mohli například vystřídat ruské v investicích do lázeňství v Karlovarském kraji, který příští týden navštíví.


Rozhovor s Olgou Lomovou: Čínské investice v Česku nevede obchodní zájem


„Čínské investice by mohly jít do některých lázeňských objektů. Jako příklad uvedu Lázně Kyselka, které jsou zcela zdevastovány,“ řekl prezident. „Číňané dobře platí. Říká se, že platí lépe než Rusové,“ dodal.

Zeman na třídenní návštěvu Karlovarského kraje zavítá v pondělí. V programu má mimo jiné setkání s představiteli samospráv, ale i s podnikateli z oblasti strojírenství nebo lázeňství. Čínský prezident Si Ťin-pching by měl Česko navštívit 28. března.

Kromě obchodních smluv se plánuje podpis dohody o strategickém partnerství. Česko bude jedinou zemi Evropské unie, kterou čínský prezident při této cestě navštíví.


Čtěte také:

Čínští investoři se zajímají o kanál Dunaj–Odra–Labe, tvrdí Hrad

Čínský prezident má v Praze podepsat dohodu o strategickém partnerství

CzechInvest: Čínské firmy by v Česku mohly investovat přes pět miliard

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web