Na podzim začne rekonstrukce Klementina

11.8.2009 18:53   |  

Národní knihovna zahájí na podzim rekonstrukci svého areálu v pražském Klementinu. Součástí bude i rozšíření depozitářů. „Vycházíme ze současné situace, kdy není ohledně výstavby nové budovy nic jasné a potřebujeme nutně uložit svazky,“ řekla deníku E15 mluvčí Národní knihovny ČR Barbora Stýblová.

Součástí projektu za nejméně 1,9 miliardy korun bude kromě rekonstrukce všech objektů Klementina i vytvoření hlavního vchodu Národní knihovny z Platnéřské ulice, výstavba

podzemního depozitáře v nynějším prostoru Hospodářského dvora a variantně i vznik dvoupatrových podzemních garáží pod Technickým nádvořím. Hospodářský dvůr má být zastřešen až na úroveň čtvrtého patra. Součástí záměru není oprava kostelů sv. Klimenta a sv. Salvátora, jež nejsou majetkem Národní knihovny.

Nový depozitář v podzemí má pojmout až 2,5 milionů knih. „Zároveň s revitalizací Klementina se rozšíří depozitář v Hostivaři. Do nového objektu, který bude vystavěn v letech 2010 až 2011 by se mohly vejít až tři miliony svazků,“ uvedla Stýblová. „Jinak by nebylo, kam knihy uložit,“ dodala. Do Hostivaře se také přesune zhruba polovina administrativních pracovníků z Klementina.

Přestavba celkem dvouhektarového areálu uvnitř pražské památkové rezervace je rozplánována do čtyř etap. „Předpokládáme, že první etapa revitalizace začne letos v listopadu. Dokončení je plánováno na rok 2017,“ doplnila mluvčí knihovny. Předznamenáním velkých změn v Klementinu byl koncem července přesun Státní technické knihovny do nového sídla v Dejvicích. Budova na Flemingově náměstí v Praze 6, kde už je umístěno na 1,5 milionu svazků, bude oficiálně otevřena 9. září. Zatím poslední přestavba v Klementinu proběhla ve 30. letech 20. století na základě návrhů architekta Ladislava Machoně.

Autor: dna

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web