Na podzim začne rekonstrukce Klementina

11.8.2009 18:53   |  

Národní knihovna zahájí na podzim rekonstrukci svého areálu v pražském Klementinu. Součástí bude i rozšíření depozitářů. „Vycházíme ze současné situace, kdy není ohledně výstavby nové budovy nic jasné a potřebujeme nutně uložit svazky,“ řekla deníku E15 mluvčí Národní knihovny ČR Barbora Stýblová.

Součástí projektu za nejméně 1,9 miliardy korun bude kromě rekonstrukce všech objektů Klementina i vytvoření hlavního vchodu Národní knihovny z Platnéřské ulice, výstavba

podzemního depozitáře v nynějším prostoru Hospodářského dvora a variantně i vznik dvoupatrových podzemních garáží pod Technickým nádvořím. Hospodářský dvůr má být zastřešen až na úroveň čtvrtého patra. Součástí záměru není oprava kostelů sv. Klimenta a sv. Salvátora, jež nejsou majetkem Národní knihovny.

Nový depozitář v podzemí má pojmout až 2,5 milionů knih. „Zároveň s revitalizací Klementina se rozšíří depozitář v Hostivaři. Do nového objektu, který bude vystavěn v letech 2010 až 2011 by se mohly vejít až tři miliony svazků,“ uvedla Stýblová. „Jinak by nebylo, kam knihy uložit,“ dodala. Do Hostivaře se také přesune zhruba polovina administrativních pracovníků z Klementina.

Přestavba celkem dvouhektarového areálu uvnitř pražské památkové rezervace je rozplánována do čtyř etap. „Předpokládáme, že první etapa revitalizace začne letos v listopadu. Dokončení je plánováno na rok 2017,“ doplnila mluvčí knihovny. Předznamenáním velkých změn v Klementinu byl koncem července přesun Státní technické knihovny do nového sídla v Dejvicích. Budova na Flemingově náměstí v Praze 6, kde už je umístěno na 1,5 milionu svazků, bude oficiálně otevřena 9. září. Zatím poslední přestavba v Klementinu proběhla ve 30. letech 20. století na základě návrhů architekta Ladislava Machoně.

Autor: dna

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web